Özersay: “Kıbrıs Türk Halkının haklı çıkarlarını ve menfaatlerini, ülkemizin çıkarlarını ve menfaatlerini en iyi şekilde savunacağız.”

Ertuğruloğlu: “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı emin ellerdedir.”

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, görevi Tahsin Ertuğruloğlu’ndan devraldı.

Kudret Özersay, CTP-HP-TDP-DP dörtlü koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı yanında Hükümet Sözcülüğü görevini de üstlendi.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Dışişleri Bakanlığında bugün düzenlenen devir teslim töreni ile görevi Tahsin Ertuğruloğlu’ndan devraldı.

Görevi Özersay’a devreden Tahsin Ertuğruloğlu, Özersay’ı Cumhurbaşkanlığında “görüşmecilik” görevi yaparken tanıdığını ve o günden “Kudret bey çok iyi Dışişleri Bakanı olur” dediğini ifade ederek, “Kısmet bugünmüş, sizleri Dışişleri Bakanı olarak kabul ediyor ve emaneti sizlere teslim ediyorum, hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Ertuğruloğlu, Dışişleri Bakanlığının, ulusal davanın savunulmasında en önemli bakanlık olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hassasiyetinizi biliyorum. Konusunda son derece vakıf birisi olduğunuzu biliyorum. Eminim ki, son derece kritik bir sürece girecek olan Kıbrıs konusunda sizler bu bakanlıkta çok önemli faydalı işler görevler yerine getireceksiniz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı emin ellerdedir.”

Ertuğruloğlu, bakanlıkta birlikte görev yaptığı çalışma arkadaşlarına da teşekkür ederek, bakanlığı evi gibi gördüğünü, yıllarca meslek memuru olarak görev yaptığını, bakan olduğunu, çalışma arkadaşlarının da son derece profesyonel, ciddi ve disiplinli olduğunu belirterek, çalışmalarında başarılar diledi.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da, devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, Ertuğruloğlu’na nezaketinden dolayı teşekkür ederek, ülkeye verdiği hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

Özersay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığına çok yabancı olmadığını, konuları itibariyle kafa yorduğu, birlikte mesai yaptığı arkadaşlarının bulunduğu bir bakanlık olduğunu ifade ederek, “Umarım bir makam olarak değil, bir görev olarak telaki ettiğimiz bu görevi ülkemizin ve halkımızın menfaatleri çerçevesinde en iyi şekilde yerine getiririz. Gayemiz odur, herkesin içi rahat olsun. Ülkenin geleceği için hükümetin belirleyeceği politikalar çerçevesinde kuşkusuz Kıbrıs Türk halkının haklı çıkarlarını ve menfaatlerini ülkemizin çıkarlarını ve menfaatlerini en iyi şekilde savunacağımız konusunda kimsenin şüphesi olmasın. Elimizden gelen gayreti gösterip bu görevi yerine getireceğiz.”

ÖZERSAY’IN ÖZGEÇMİŞİ

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Kudret Özersay’ın özgeçmişi şöyle:

“Kudret Özersay 1973 yılında Larnaka’ya bağlı Alaminyo köyünde doğdu.1995 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden (Mülkiye’den) Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. 1997 yılında Bosna Hersek’te savaş sonrası seçimlerin demokratik olabilmesi için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü’nde çalıştı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünde 1998 yılında Türk Boğazlarından geçiş hakkı konusunda yüksek lisansını; 2002 yılında da 1959-1960 Kıbrıs Antlaşmaları konusunda doktorasını tamamladı. Yüksek lisans ve doktora çalışmaları sırasında İngiltere’de Londra Üniversitesi Hukuki Çalışmalar Enstitüsü’nde araştırmalar yaptı. 1996-2002 yılları arasında Ankara Üniversitesi’nde asistan (araştırma görevlisi) olarak çalıştı.

2003 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi-akademisyen olarak çalışmaya başladı ve bir dönem bu bölümün başkanlığını da yürüttü. 2008 yılında kazandığı bir bursla İngiltere’de Oxford Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde misafir öğretim üyesi olarak bir dönem görev yaptı.. Doğu Akdeniz Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde uluslararası hukuk, hukuka giriş, müzakere ve arabuluculuk, dünya politikası gibi dersler verdi. Haziran 2015’te Profesör unvanını aldı.

2002 yılında Kıbrıs’a döndü ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve ardından ikinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın müzakere heyetinde yer aldı. 2002-2003 ve 2003-2004 dönemlerinde, Birleşmiş Milletler Antlaşmalar Komitesi üyeliği yaparak, Annan Planı müzakerelerinde Kıbrıs Türk tarafının müzakere heyetinde yer aldı. Kıbrıs Türk müzakere heyeti içerisinde uluslararası hukuk uzmanı sıfatıyla İsviçre’nin Bürgenstock kasabasında yapılan müzakerelere katıldı. 2010 yılında üçüncü Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’nun döneminde atandığı Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi görevini 8 Haziran 2012 tarihine kadar sürdürdü. Bu dönemde KKTC’de Toparlanıyoruz isimli sivil toplum hareketinin öncülüğünü yaptı ve görevinden istifa etti. 2014 yılı içerisinde yeniden başlayan müzakerelerde 8 Şubat 2014 tarihinde KKTC Cumhurbaşkanı tarafından bu kez Kıbrıs Türk tarafının ‘Müzakerecisi’ olarak atandı.

12 yıllık müzakere görevi sırasında üç farklı KKTC Cumhurbaşkanı, dört farklı Kıbrıs Rum lideri ve iki Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile aynı müzakere masasında bulundu. Görevi sırasında Londra, Atina, Moskova, New York, Washington, Brüksel, Paris ve Berlin gibi dünya merkezlerinde KKTC Cumhurbaşkanlığı adına diplomatik faaliyetlerde bulundu ve Kıbrıs Türk tarafını temsil etti.

Ocak 2016’da kurulan Halkın Partisi’nin kurucu genel başkanı olan Kudret Özersay halen bu partinin Genel Başkanlığını sürdürmektedir. 7 Ocak 2018 tarihinde yapılan erken genel seçimleri sonucunda Halkın Partisi Lefkoşa milletvekili olarak seçilen Özersay, şu anda KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde milletvekili olarak görev yapmaktadır.

Kudret Özersay CTP-HP-TDP-DP dörtlü koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı yanında Hükümet Sözcülüğü görevini de üstlenmiştir.”