Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, 20 Temmuz’da Kıbrıs Türk halkının yeniden doğduğunu belirterek, 20 Temmuz’un kıymetinin iyi bilinmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Ertuğruloğlu, “20 Temmuz’un değerini bilelim. 20 Temmuz’da Kıbrıs Türkü yeniden doğdu. 20 Temmuz sayesinde Kıbrıs Türkü kendi adasında güvenlik içerisinde yaşama şansı elde etti, devletini kurdu” dedi.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı. Ertuğruloğlu, Kıbrıs Türk halkının özgürlüğüne ve bağımsızlığına kavuştuğu 20 Temmuz bayramını kutladı, şehitleri rahmet, gazileri saygıyla andı.

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu mesajında; 20 Temmuz’da Kıbrıs Türk halkının yeniden doğduğunu ve güvenlik içerisinde yaşama şansı elde ettiğine işaret ederek, 20 Temmuz’un değerinin iyi bilmesi gerektiğini söyledi.

Ertuğruloğlu, devletin kurumsallaşmasının ve halkının mutlu ve refah olacağı bir yönetim sunmasının şart olduğunu vurgulayarak, bu yönde üzerlerine düşen görevleri yapmaya ve devleti yüceltip geliştirmek için çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

Bütün bunların olması için de tüm siyasi partilere görev düştüğünü, halk ve ülke çıkarlarının ön plana çıkarılması gerektiğini ifade eden Ertuğruloğlu, “Kıbrıs konusunu partiler arası rekabetten çıkarmalıyız. Milli dava etrafında birleşmeliyiz. Ama iç konularda, sağlıkta, eğitimde her alanda ülke ve halk yararına sonuna kadar mücadele ve rekabet etmeliyiz” dedi.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs’taki durumdan kimsenin memnun olmadığını, mevcut statükonun sürdürülemeyeceğini, Kıbrıs Türk halkının adada bir anlaşmayı en çok isteyen taraf olduğunu, bunu da son olarak başarısızlıkla sonuçlanan ve 50 yıllık müzakere sürecinin bittiği İsviçre’de gösterdiğini işaret ederek, Kıbrıs Türk halkının adada eşit ortak olduğunu ve bir anlaşmada ancak eşit ortak olarak yer alacaklarını vurguladı.

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Kıbrıs Türk halkının 50 yılını çalmaktan başka bir işe yaramayan müzakere sürecinin bitmesinin ardından yeni süreçte gönlünde yatanın; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınma yoluna çıkması olduğunu dile getirdi.

Ertuğruloğlu, Kıbrıs Türk halkına her dönemde çeşitli sözler veren ancak hiçbir zaman verdiği sözleri tutmayan Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletlere de seslenerek, Kıbrıs Türk halkına verilen sözlerin tutulması ve Kıbrıs Türk halkına uygulanan haksız ve insanlık dışı ambargoların kaldırılması çağrısında bulundu.