Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, “Dünyanın gözünde Rum devlettir, biz toplumuz. Kimi kime şikayet ediyoruz. Kıbrıs sorununa bu şekilde bir çözüm bulamayız” dedi.

Ertuğruloğlu, dünyada Rum tarafına tanınmışlık verilmeye devam edildikçe, Türk tarafının şikayetleriyle bir yere varılamayacağını ve Kıbrıs Türklerinin ambargolar altında ezilmeye devam edeceğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, KKTC’nin yurtdışı temsilciliklerindeki personel sayısının yetersizliğine de işaret ederek, Ertuğruloğlu, “Yurtdışı görevlendirmelerinde sorun yaşıyoruz. 20 kişilik münhal sınavı bir an önce yapılmalı” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Meclis Genel Kurulunda bazı milletvekillerinin Kıbrıs konusu ve dış temsilciliklerle ilgili yaptığı konuşmalara cevaben bir konuşma yaptı.

Ertuğruloğlu, Kıbrıs’ta garanti edilen 1960’taki düzenin ne olduğunu yıllarıdır söylemeye çalıştıklarını ifade ederek, bunu ihlal edenleri de yıllardır eleştirdiklerini kaydetti.

1964’te yasal olarak devam etmeyen bir ortaklık hükümetine rağmen, BM Güvenlik Konseyi’ne sanki devam eden bir ortaklık hükümeti varmış gibi gösterildiğini ifade eden Ertuğruloğlu, Rum tarafının kendini “Kıbrıs Cumhuriyeti biziz” gibi gösterdiğine dikkat çekti.

Rum tarafına tanınmışlık verilmeye devam edildikçe, Türk tarafının şikayetleriyle bir yere varılamayacağını ifade eden Ertuğruloğlu, Kıbrıs Türklerinin ambargolar altında ezilmeye devam ettiğini söyledi.

Konuşmasında, kendisinin ortaya koyduğu seçeneklere de değinen Ertuğruloğlu, 50 yıldır başarısızlığı ortada olan müzakere sürecine geri dönülmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Ertuğruloğlu, “Rum devlettir, biz toplumuz dünyanın gözünde, Kimi kime şikayet ediyoruz. Bu şekilde bir çözüm bulamayız Kıbrıs konusuna” dedi.

“BAKANLIK BÜTÇESİ YETERSİZ”

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Dışişleri Bakanlığı’nın bütçesinin yeterli olmadığını, bunu yıllardır söylediğini, bakanlığın genel bütçedeki payının, sadece yüzde 1 olduğunu söyledi.

Ertuğruloğlu, “Asıl sıkıntı bu bakanlığa bakış açısıdır. Dış politika, iç politikaya alet edilmemeli ” dedi.

KKTC’nin yurt dışında 27 temsilciliği olduğunu, burada 39 Dışişleri Dairesi personelinin çalıştığını kaydeden Ertuğruloğlu, temsilciliklerde araç sıkıntısı olduğunu, İhale Yasası’ndaki sıkıntılar nedeniyle buralara araç da alamadıklarını belirtti.

Temsilciliklerdeki personel sayısının yetersizliğine de işaret eden Ertuğruloğlu, “Her temsilcilikte kadro sayısı 4’e çıkarılmalı. Minimum sayı bu olmalı” dedi.

2008’den beri bakanlığa istihdam yapılmadığını da söyleyen Dışişleri Bakanı, Enformasyon Dairesi’nde 6, Tanıtma Dairesi’nde 6, Dışişleri Dairesi’nde 25 kişinin görev yaptığını belirtti.

İlan edilen münhal konusunda Kamu Hizmeti Komisyonu ile sıkıntı yaşadıklarını da anlatan Tahsin Ertuğruloğlu, “Bizim tarafımızdan kabul görmeyen davranışları var. İngiltere’den mezun çocukların İngilizceleri yeterli düzeyde değil diyerek sınava girmeleri engellendi” diye konuştu.

Seçim yasakları girmeden 20 kişilik münhalin doldurulması gerektiğini ifade eden Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, “Yurt dışı görevlendirmelerinde sorun yaşıyoruz ama daha sınavı yapamıyoruz. Sınav bir an önce yapılmalı” dedi.