Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs’ta sürdürülen müzakerelerin, iki toplumun eşitliğini değil, göstermelik bir eşitliği içerdiğini belirterek, Kıbrıs’ta ancak eşitler arasında sürdürülecek bir müzakere sürecinin başarıya ulaşabileceğini vurguladı.

Ertuğruloğlu, bu yüzden mevcut müzakere süreci ile iki tarafın kabul edeceği ve iki halkın da eşitliğini temel alacak bir anlaşma ile müzakere masasından kalkmanın mümkün olacağına inanmadığı ifade etti.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, bugün Cumhuriyet Meclisinde yaptığı konuşmada Kıbrıs müzakere sürecine değindi.

Ertuğruloğlu, Kıbrıs Türk halkının uzlaşıyı talep eden taraf olmasının doğal olduğunu, çünkü girdiği ortaklıktan atılan, yıllardır kimliği ve hakları inkar edilerek, yalnızlığa itilen, ambargolar altında ezdirilenin Kıbrıs Türk halkı olduğunu vurguladı.

Ertuğruloğlu, dünyada devletler arası yapılan anlaşmaların eşitler arasında yapıldığını ancak Kıbrıs’ta müzakerelerin eşitliği öngörmediğini, göstermelik bir eşitlik içerdiğine işaret ederek, bunun yanlış olduğunu söyledi.

Rum tarafının tanınmışlığın avantajlarını kullandığını, Kıbrıs Türk halkını ise dünyaya “azınlık” olarak lanse ettiğini belirten Ertuğruloğlu, Kıbrıs’ta anlaşmaya varılabilmesi için tavizler verilmesi gerektiğini, ancak Rumların bu tavizleri vermeye ihtiyacı olmadığını kaydetti.

Rumların “Kıbrıs Cumhuriyeti” olarak tanındığı ve Kıbrıslı Türklerin “etnik azınlık” olarak görüldüğü sürece müzakerelerden çıkacak sonucun ancak azınlık hakları olacağını dile getiren Ertuğruloğlu, Kıbrıs’ta ancak eşitler arasında sürdürülen bir müzakere süreci zemininin başarıya ulaşabileceğini belirtti.