Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Suudi Arabistan, Umman Sultanlığı ve Katar’ı kapsayan Körfez ülkelerinde yoğun temaslarda bulundu.

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Körfez ülkeleri ziyaretleri çerçevesinde KKTC’nin gözlemci üye olarak yer aldığı İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Yusuf Bin Ahmed El Useymim ile görüştü.

İİT Genel Sekreterini KKTC’ye davet eden Ertuğruloğlu, İİT’den, KKTC’ye yönelik alınan kararların hayat bulması ve Kıbrıs Türk halkına uygulanan haksız ambargoların kaldırılması için destek talep etti.

Temaslarını “son derece başarılı ve faydalı” olarak niteleyen Ertuğruloğlu, Körfez ülkelerine gerçekleştirdiği ziyaretler kapsamında KKTC Muskat ve KKTC Doha Temsilciliklerini de ziyaret ederek, KKTC Muskat Temsilcisi Emine Andız Ertürk ve KKTC Doha Temsilcisi Dr. Tayseer Al-Shanableh’ten Temsilciliklerin çalışmaları hakkında bilgiler aldı.

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, ayrıca ziyaretleri kapsamında Türkiye Cumhuriyeti’nin Cidde’de bulunan İslam İşbirliği Teşkilatı Nezdindeki Daimi Temsilciği ile Muskat ve Doha Büyükelçiliklerini de ziyaret etti ve KKTC Temsilciliklerine verdikleri desteklerden ötürü teşekkür etti.

Yoğun bir program içerisinde gerçekleştirilen ziyaretler sırasında birçok üst düzey görüşmelerde bulunan Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Cidde’de İslam Dayanışma Fonu İcra Direktörü İbrahim Abdullah Al-Khuzayem ve İslam Kalkınma Bankası Genel Başkanı Bender bin Muhammed bin Hamza Al Haccar ile görüştü.

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Katar’da da Eğitim ve Yüksek Eğitim Bakanı Dr. Mohammed bin Abdul Wahid Al-Hammadi ile görüştü.

Ertuğruloğlu, ayrıca Katar’ın başkenti Doha’daki temasları çerçevesinde Katar İş Adamları Derneği Başkanı Sheikh Faisal bin Qassim Al-Thani, Katar Turizm Komisyon Başkanı Hasan Al-İbrahim, Katar Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Muhammed Bin Ahmed Bin Towar Al Kuwari ile de görüştü.

Ertuğruloğlu, görüşmelerde, KKTC turizmi, ticaret ve yüksek öğretim alanlarında bilgiler verdi, yetkilileri KKTC’yi daha yakından tanımaları ve Kıbrıs’taki gerçekleri yerinde görmeleri için KKTC’ye davet etti.

Ertuğruloğlu, işadamlarının KKTC işadamları ile birlikte karşılıklı işbirliği yapabileceğini ve ticaret ilişkilerini geliştirebileceğini söyledi.

Bakan Ertuğruloğlu, görüşmelerinde Kıbrıs sorunu ve müzakere süreci ile ilgili de detaylı bilgiler verdi.

Şu anda devam eden müzakere sürecinin başarıyla sonuçlanmasının önünde Rum tarafının ortaya koyduğu ciddi engeller olduğunu vurgulayan Ertuğruloğlu, Kıbrıs Türk halkının mutlaka ve mutlaka müzakerelerden başarı talep eden bir halk olduğunu, çünkü devam eden anlaşmazlık sürecinin ve belirsizlik ortamının sadece Kıbrıs Türk halkına zarar verdiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Doha’da gerçekleştirilen “Expo Turkey by Qatar” fuarının açılışına da katıldı.

Körfez ülkeleri ziyaretleri sırasında Bakan Ertuğruloğlu’na Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Lakadamyalı, KKTC İstanbul Başkonsolosu Fahri Yönlüer ve Dışişleri Bakanlığı 2. Sekreterlerinden Çağrı Kalfaoğlu eşlik etti.