Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, resmi temaslarda bulunmak amacıyla KKTC’de bulunan Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldi.

Dışişleri Bakanlığı’nda yer alan görüşmede, Kıbrıs müzakere süreci ile iki bakanlığın ortak yaptığı çalışmalar ve işbirlikleri ele alındı.

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nu bakanlık girişinde karşıladı.

İki bakan, heyetler arası görüşmenin ardından baş başa görüşme de gerçekleştirdi.

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu’na heyetler arası görüşmede, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Lakadamyalı, Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Kemal Köprülü ve diğer bakanlık müdürleri eşlik etti.

Görüşmeye, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay ile Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı yetkilileri de katıldı.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, görüşme öncesi yaptığı basın açıklamasında, Kıbrıs müzakere süreci ile ilgili tüm görüşlerin Cumhurbaşkanlığında hükümet ve siyasi parti başkanlarının katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda ortaya konduğunu, gerekli mesajların da Cumhurbaşkanı ile Çavuşoğlu’nun basın toplantısında verildiğine işaret etti.

Ertuğruloğlu, bu çerçevede Çavuşoğlu’nun gerçekleştirdiği ziyarette iki Dışişleri Bakanı olarak bakanlıklarının gündemindeki konuları görüşeceklerini ifade ederek, Çavuşoğlu’nu Bakanlığında ağırlamaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, Cumhurbaşkanlığındaki toplantıda Kıbrıs Müzakerelerdeki son durumu görüştüklerini belirterek, bu görüşmeleri faydalı olarak nitelendirdi.

Toplantıda, Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafı olarak ileriye yönelik atacakları adımlarla ilgili yol haritası ortaya koyduklarını, bu çalışmaların Kıbrıs Türk halkının hakları ve menfaati için olumlu olacağına işaret eden Çavuşoğlu, Ertuğruloğlu ile iki bakan olarak yakın işbirliklerine de vurgu yaptı.

Çavuşoğlu, bakanlıklar olarak yaptıkları ortak çalışmaların memnun edici olduğuna dikkat çekerek, KKTC’nin uluslararası alanda görünürlüğünün ve etkinliğinin artması, KKTC’nin yurt dışı ve Türkiye’deki temsilcilik sayısının artırılması, yurt dışı temsilcilik binalarının iyileştirilmesi ve KKTC pasaportunun daha çok ülkede kabul görmesi için çalıştıklarını söyledi.

Çavuşoğlu, bugün gerçekleştirecekleri görüşmede de iki bakanlığın önlerindeki süreçlerde yapacağı ortak çalışmaları değerlendireceklerini kaydetti.