11 Şubat 2014 tarihinde Liderler tarafından yapılan  Ortak Açıklama sonrasında Ada’daki dini liderlerin de yeniden başlayan müzakere sürecine verdikleri desteği ifade eden 26 Şubat  2014 tarihli açıklamaları Bakanlığımızca son derece önemli ve tarihi bir gelişme olarak değerlendirilmektedir.

Ada’daki İsveç Büyükelçiliği himayesinde gerçekleşen toplantıda geniş bir katılımla biraraya gelen Ada’nın tüm dini liderlerinin yapmış olduğu bu ortak açıklama, temsil ettikleri kitleler açısından da ümit verici bir gelişmedir. KKTC Din İşleri Başkanı Talip Atalay, Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Hrisostomos, Maronit  Kilisesi Başpiskoposu Youssef  Soueif, Ermeni Kilisesi Başpiskoposu Vaoujan Herkelian ve Latin Kilisesi Piskoposu George Kraj’ın birlikte üzerinde anlaşmaya vardıkları metin şüphesiz ki müzakere masasındaki iki lidere de güç ve motivasyon verecektir.

Dini liderlerin yaptıkları ortak açıklamada yer alan “on yıllarca birbirimizi dinlemek ve anlamak için biraraya gelemedik. Ancak son yıllarda düzenli olarak görüşmeye ve birbirimize saygı ifade etmeye ve birbirimizi dinlemeye karar verdik” ifadeleri, Ada’da yaşanmakta olan olumlu atmosferin ve Ada’daki siyasi sorunun giderilmesinde dini liderlerin katkısının ve kararlılığının ne kadar anlamlı olduğunun önemli bir  göstergesidir.

Yeniden başlayan bu müzakere sürecinin her iki tarafın da kabul edeceği bir çözümle sonuçlanmasına katkı sağlamak amacıyla dini liderlerin sorumluluk üstlenmesi ve toplumlarını çözüme hazırlamaları yönünde attıkları adımlar son derece olumlu gelişmeler olarak değerlendirilmektedir.

Dini liderlerin vardıkları mutabakat, yaşanmakta olan çözüm sürecinin Kıbrıs’taki halklar tarafından sahiplenilmesi ve ulaşılacak çözümün yaşayabilir kılınması bakımından da önem arz eden ve ilgili tüm taraflarca desteklenmesi gereken bir açıklamadır.

Dışişleri Bakanlığı olarak müzakere sürecini destekleyen her türlü girişimin yanında duracağımızı ve ihtiyaç duyulması halinde katkı ve yardımlarımızı  esirgemeyeceğimizi bu vesileyle kamuoyu ile paylaşmakta fayda görmekteyiz.

diniliderler27.02.2014