Dr. KENAN ATAKOL
Period: 19 December 1985 ~ 31 December 1993
Period: 12 December 1978 ~ 13 December 1983

Dr. Kenan Atakol

He was born in Yayla village of Paphos in 1937.

After graduating from Middle East Technical University Department of Civil Engineering in 1961 he worked in private sector in Cyprus and Water Development Department. He went to United States of America in 1964 and received the titles of Master of Science (M.Sc) at University of New Mexico and Doctor of Science (Dr.Sc.) at University of Virginia in 1964 and 1967 respectively. Between the years of 1967 and 1972 he lectured at the University of Pennsylvania State. He has several publications in his field.

From 1972 to 1974, representing Cyprus turkiah Administration he served as a specialized engineer responsible for barrage planning in the Irrıgation Project of Omorfo- Tillirya, prepared by United Nations Development Programme.

In June 20, 1976 and June 28, 1981 general elections he was elected as an MP and become a member of Constituent Assembly founded on December 2, 1983. In June 23, 1985, May 6, 1990 and December 25, 1993 general elections he was elected as a National Unity Party MP for Nicosia. He served this duty until December 18, 1998.

Between the years of 1974 and 1993 he served as the Minister of Energy and Natural Resources, Minister of Education and Culture, Minister of Internal Affairs, Minister of Foreign Affairs and Defence and Minister of Tourism.

He speaks English and Greek. He is married and has two children.