TANER ETKİN
Period: 16 August 1996 ~ 30 December 1998

Taner Etkin

He was born in Poli (Paphos) on 10 December, 1943. He graduated from Ankara University Faculty of Political Affairs Department of Finance and Economics. Between the years of 1968 and 1971 he served as the Minister of Economy and Finance. He was assigned as Private Secretariat of President Rauf R. Denktaş in 1971 and as the Undersecretary of the presidency in 1978. He attended language courses in United Kingdom.

In 1993 early general elections he was elected as Democrat Party MP for Nicosia and served as the Minister of Internal Affairs until January 18, 1995. Starting from August 16, 1996 until December 1998 he served as Minister of Foreign Affairs and Defence.

He speaks English. He is married and has two sons.