SPUTNIK

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Rusya’nın bazı Batılı ülkeler gibi bölgede Özel Temsilcilik açmasından memnun olacaklarını belirtti.

Sputnik haber ajansına özel konuşan Çolak, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin süreci değerlendirdi. Çolak, “Kıbrıs sorununda 6 başlık var. Bu başlıklarının bazıları doğal olarak daha kolaydır, bazıları da zordur. Örneğin ekonomi konusu kolaydır. Çünkü Avrupa Birliği (AB) koşulları söz konusu. Zor konulardan biri de mülkiyettir. Şu anda liderlerin, heyetlerin görüştüğü konu mülkiyettir. Bu konu bir ekonomi meselesidir, aynı zamanda bir servet meselesidir. Hem de duygusal konudur. Burada bırakılan evler, yuvalar, köyler ve mülkler söz konusu. Dolayısıyla burada bir adalet sağlamak önemli. Eğer insanlar mallarına geri dönemeyecekse onların tazminatı ile ilgili koşulların sağlanması lazım. Veya takas. Kuzeyde mallara karşılık güneyde bir mal diye formüller ve çareler üretilebilir. Şu anda bu konuların tartışılması teknik, detaylı ve yoğun olarak devam etmekte” dedi.

‘İKİ BÖLGELİ VE İKİ TOPLUMLU FEDERAL DEVLETTEN YANAYIZ’

Rumlarla Kıbrıs adasında barış içinde yaşamaktan yana olduklarını vurgulayan KKTC Dışişleri Bakanı, “Barış, istikrar ve huzurun olmasından yanayız. Geleceğimizin belirli olmasını istiyoruz. Ada hepimizin. Ortak evimiz. İki bölgeli, iki toplumlu bir federal devlet. Yani parça devletler olacak. Yani ana hatlarıyla, şu andaki yönetimiyle devam eden, ama bir federal kimliği olan tek devlet olmasından yanayız” diye konuştu.

‘MOSKOVA İLE BÜYÜK DİYALOĞU ARZU EDİYORUZ’

Rusya’dan Kıbrıs sorununun çözümü için destek beklediklerini söyleyen Çolak, şöyle konuştu: “Rusya önemli bir ülke. Bölgede ve dünyada etkin bir ülke. Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesinden biri. Moskova’nın Kuzey Kıbrıs’la, Kıbrıs Türkleri ile büyük diyalogunun olmasını arzu ederiz. Rusya’nın Kıbrıs sorununun çözüm sürecine destek olmasını, bu süreci korumasını, her iki lideri eşit mesafeyle teşvik etmesini istiyoruz. Çünkü dünya bir bütün, bölgemiz de bir bütün. Kıbrıs sorunu çözülürse bu hepimizin yararına. Burada bazı Batı ülkelerinin temsilciliği de bulumakta. Rusya’nın da büyük ve önemli bir devlet olarak bölgemizde böyle bir özel temsilcilik açması bizi çok memnun eder. Bakınız, buraya çok sayıda Rus turist geliyor ve turistik mal-mülk alıyor. Yaklaşık 10 bin Rus, Kuzey Kıbrıs’ta yaşıyor. Burda dernekleri var. Hatta sosyal ağlarda özel gruplar oluşturmuşlar. Aylık dergi, gazete ve haber portalları bile faaliyet gösteriyor. Sokakta, turistik tesislerimizde gözle görülür şekilde çok sayıda Rus turist var. Kıbrıs’a tatile, gezmeye gelip de sevmeyen turist mi var? (gülerek) Dolayısıyla Rus dostlarımıza kapımız açık.”