Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Ada’daki Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün görev süresini 31 Temmuz 2014 tarihine kadar uzatan 30 Ocak 2014 tarihli Kararı’nda (2135/2014) Güvenlik Konseyi’nin bir önceki kararlarından farklı olarak müzakere sürecinin yeniden başlamasının ümit edildiği 4. paragraf göze çarpmaktadır.

Sözkonusu paragrafta müzakere sürecinin henüz başlamamış olmasına ilişkin hayal kırıklığı ifade edilmekte ve müzakerelerin devamına yönelik mutabakat sağlamaları yönünde taraflar teşvik edilmektedir.

Kıbrıs Türk tarafı müzakerelerin başlayabilmesini teminen tarafların üzerinde çalışmakta olduğu ortak açıklama egzersizinin süratle sonuçlandırılması amacıyla 14 Aralık 2013 tarihinde tüm siyasi partilerimizin de destek verdiği bir öneriyi BM aracılığıyla Rum Lider’e iletmiş ancak Rum tarafının bu öneriye vermiş olduğu yanıt yapıcı olmaktan uzak kalmıştır. Ada’daki iki tarafın yaklaşımları arasındaki bu farklılığın Güvenlik Konseyi kararına yansımaması üzüntü vericidir.

Kıbrıs Türk tarafı Ada’da adil ve kalıcı bir çözüme ulaşılabilmesi için müzakere sürecinin yeniden başlayabilmesi amacıyla üzerine düşeni yapmaya devam etme kararlılığını korumakta ve ilgili tüm taraflardan bu yapıcı tutuma paralel bir yaklaşım sergilemesini beklemektedir.