Enformasyon Logo

Rumlar tarafından Aralık 1963’te Sadrazamköy’de Kormacit Burnu yakınlarında işlenen insanlık dramı 52 yıl sonra aydınlandı. Kuyuya atılarak şehit edilen ve Kayıplar Şahıslar Komitesi’nin çalışmaları sonucunda bulunan Karşıyakalı Rahmi Hasan (49)-Ayşe Rahmi (32) çiftiyle 5 çocuğu dün Karşıyaka Mezarlığı’ndaki şehitlikte askeri törenle toprağa verildi.
Rahmi Hasan, eşi Ayşe Rahmi ve çocukları Hasan (15), Zahide (12), Ahmet (7), Şerife (5) ve Mustafa (2) cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı’nda şehitlik olarak ayrılan bölümde tören düzenlendi.
Şehit Rahmi Hasan’ın yeğeni Mehmet Özilmen, törende yaptığı konuşmada, bugün Karşıyaka Mezarlığı’nda “geçmişte yaşanan yalan dolan ve kandırmacaların değil tarihi gerçeklerin kanıtı”nın bulunduğunu ifade etti.
Özilmen, Rahmi Hasan, eşi ve 5 çocuğunun Aralık 1963’te Sadrazam köyünde insanlıktan nasibini almamış Rumlar tarafından barbarca şehit edildiğini kaydetti.
Mehmet Özilmen, şöyle devam etti:
“Bugüne dek elde ettiğim bilgi ve tespit ışığında amcam Rahmi Hasan ile yengem Ayşe Rahmi tüfekle vuruldu. 3 buçuk aylık hamile olan yengemin karnına ayrıca süngü sokuldu. 5 yeğenim ise gözleri bağlı, canlı canlı kuyuya atıldı. Çocukların ölümlerinin anne babaya izlettirildiğini öğrendik”
Özilmen, daha sonra üzeri dozerle toprakla doldurulan kuyu ile kuyunun bulunduğu mevkii yerinin bulunamaması için arazi yüzeyinin tamamen değiştirildiğini anlattı.
Uzun süre tespit edilemeyen yaklaşık 6 metrelik kuyunun, Kayıp Şahıslar Komitesi ekiplerinin ısrarlı, titiz çalışmaları sonucu bulunduğunu ifade eden Özilmen, yapılan tüm çalışmalarda emeği geçenlere teşekkürlerini sundu.