Enformasyon Logo

Dışişleri Bakanı Özdil Nami Kıbrıslı Türklerin maruz kaldığı izolasyonlar Güvenlik Konseyi’nin raporuna yansımalı, izolasyonların kaldırılması yönünde Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin de Kıbrıslı Türklere borcu var,” dedi.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, müzakere sürecine ilişkin olarak yaşanan gelişmeleri BRT televizyonunda değerlendirdi.

Nami, ilk olarak Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban ki Moon’un BM Barış Gücü ile ilgili 6 aylık raporuna ilişkin açıklamalar yaptı.

Raporun, her iki taraf açısından da dengeli olduğunu belirten Nami, yine aynı raporda müzakere masasından kalkan tarafın Rum Lider olduğunun açıkça belirtildiğini anımsattı.

Nami, raporda, izolasyonlar konusunun da yer aldığını ve bunun olumlu bir gelişme olduğunu belirterek “Kıbrıslı Türklerin maruz kaldığı izolasyonlar Güvenlik Konseyi’nin raporuna da yansımalı. Barış çabalarının sürdürüldüğü ortamda izolasyonlara yer yoktur.

İzolasyonların kaldırılması yönünde Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin de Kıbrıslı Türklere borcu var” ifadelerini kullandı.

Yunanistan’da Syriza’nın elde ettiği zaferi de yorumlayan Nami, Yunanistan’ın kendi sorunlarından dolayı Kıbrıs sorununda etkisiz bir konuma geldiğini de sözlerine ekledi.