Son günlerde Afrika Gazetesi’nde Dışişleri Bakanlığı ve Sayın Bakanımızın, halkımız nezdinde itibarını zedelemeye ve karalamaya yönelik bilinçli asılsız haberlerin yapılmasını esefle karşıladığımızı bildiririz.

Bugün Afrika Gazetesi’nde manşet olarak verilen “İfşa Ediyoruz” başlıklı haberler yalan, yanlış ve asılsızdır.

Erman Çitim isimli şahsın Dışişleri Bakanlığı’na “sözleşmeli” olarak istihdam edildiği haberi doğru değildir. Haberde paylaşılan belge eski ve ileriye götürülmeyen bir belgedir. Söz konusu talep yazısı 2016 Mali Yılı içerisinde 16 Haziran 2016 tarihinde yazılmış, ancak yazı işleme konmadığından kadük olmuştur. Dolayısıyla söz konusu şahıs ile herhangi bir sözleşme yapılmamıştır ve bu şahsın Dışişleri Bakanlığımız ile hiçbir bağı kesinlikle yoktur.

1 yıl önce yazılan ve yürürlüğe konmayan bir talep yazısının bugün “İfşa ediyoruz” diye yayınlanması düşündürücüdür.

Söz konusu şahsın Ercan Havalimanı VİP Salonu’nu kullanmasıyla ilgili Dışişleri Bakanlığı’nın ilişkilendirilmesi ise yanlıştır. Bahse konu şahıs Bakanlığımız aracılığıyla VİP salonunu hiçbir zaman kullanmamıştır. Ercan VİP Salonu idari olarak Bakanlığımıza bağlı bir birim olmadığı gibi, burada da görevli hiçbir Dışişleri Bakanlığı personeli yoktur.

Dışişleri Bakanımızın Ankara’da Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile İsviçre’de yapılacak Kıbrıs Konferansı öncesinde müzakerelerle ilgili yaptığı değerlendirme toplantılarının ise “Gitmedi, çağrıldı. Erdoğan Ercan’ı sordu” haberleri ise asılsızdır.

Sayın Bakanımız iki gün süren Ankara ziyaretinde, Kıbrıs müzakereleri ile ilgili çok yararlı geçen toplantılar yapmış, Kıbrıs Türk halkının beklentilerini Türkiye Cumhuriyeti’nin en üst makamlarına aktarma olanağı bulmuştur.

Sayın Bakanımız ve Bakanlığımızı bilinçli olarak töhmet altında bırakacak şekilde yapılan haberleri esefle kınadığımızı bildiririz.