Enformasyon Logo

Türkiye seçimlerle uğraşırken, Afrodit Parseli ticarete açılıyor. Amerikan Noble şirketiyle işbirliği yapan Delek’in geçtiğimiz Cumartesi günü “Afrodit” olarak bilinen 12. Parselin Ticari Elverişlilik Deklerasyonu’nu ( Decleration of Commerciality) Tel Aviv Borsası’na resmen sunduğu bildirildi.

Rum Fileleftheros Gazetesinin haberine göre Delek şirketi bu beyanla Türkiye’yi doğal gaz olayından resmen devre dışı bırakmış oldu. Gazete bu eylemin 3 açıdan büyük öneme sahip olduğunu kaydederek, özetle şöyle devam etti.

  • Bu deklerasyon, kalite, miktar ve pompalama basıncı gibi bilimsel ve ekonomik – teknik açıdan uluslararası anlamda kabul gören parametrelere sahip hidrokarbon yatağına sahip olunduğunu göstermektedir.
  • Bu deklerasyonla, söz konusu hidrokarbon yatağından yararlanılması, şu an dünya genelindeki düşük petrol fiyatlarına rağmen mali açıdan verimli ve yaşayabilir addedilmektedir.
  • Parselin ortaklarının ( Noble, Delek ve Avner şirketlerinin) bu deklerasyonun ardından hidrokarbon yatağından yararlanılması ve yatağın geliştirilmesine yönelik maliyeti 2 milyar doları bulması beklenen yatırım yapma kararı almaya oldukça yaklaşmıştır.