Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM 70. Genel Kurul çalışmaları kapsamında bulunduğu New York’ta ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüştü. Görüşmede Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya Dışişleri Bakanı Emine Çolak ile KKTC heyeti eşlik etti

Palace Otel’de yer alan görüşme, yaklaşık 40 dakika sürdü.

Görüşmede, Kıbrıs müzakerelerinde gelinen son aşama Kerry’e aktarıldı ve görüş alışverişinde bulunuldu.

Görüme sonrasında KKTC’nin New York Temsilciliği’nde basına açıklama yapan Akıncı, görüşmenin oldukça yararlı geçtiğini ve çok olumlu izlenimlerle ayrıldığını söyledi. Akıncı görüşmede, vizyonlarını paylaşma ve Kerry’nin düşüncelerini dinleme fırsatı bulduklarını kaydetti.

Kıbrıs müzakerelerindeki ilerlemeler ve gelinen aşamayla ilgili bilgi aktardıklarını ve bunlara nasıl baktıklarını ifade ettiklerini söyleyen Akıncı, ilerleme elde ettikleri başlıklar ve önlerinde duran mülkiyet başlığıyla ilgili sorunları ve Kıbrıs Türk tarafının bu sorunlarla ilgili düşüncelerini de Kerry’e anlattıklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, ABD Dışişleri Bakanı Kerry’yle Kıbrıs Türk tarafı olarak üzerinde durdukları iki kesimlilik ve iki toplumluluk ile bunun ne anlama geldiği hakkındaki detaylı görüşlerini de paylaştıklarını belirterek, “Gördük ki görüşlerimiz, Kıbrıs Türk tarafının çözüme yönelik inanç ve kararlılığını ifade ettiğimiz zaman ve bugüne kadarki gelişmelerde attığımız adımlar da dikkate alınınca değer bulmaktadır, inandırıcı bulunmaktadır ve destek görmektedir” diye konuştu.