Enformasyon Logo

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Barışa kavuşmuş, çağdaş, Avrupalı ve dünyalı bir Kıbrıs’ın, Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası ilişkilerini kolaylaştıracağı ve büyük küresel hedeflerine ulaşma konusunda da yardımcı olacağı muhakkaktır” dedi.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 92’inci yıldönümü kutlamaları çerçevesinde konuşan Akıncı, Atatürk’ün ‘Yurtta barış dünyada barış’ ilkesini içselleştirmiş bir toplum olarak, Kıbrıs’ta adil ve kalıcı barışın temellerini atma uğraşı içinde olduklarını vurguladı. Mustafa Akıncı, iki kesimli, iki toplumlu, iki kurucu devletin siyasal eşitliğine dayalı, birleşik federal bir yeni yapının sadece Ada için değil, bölge için de yararlı sonuçlar doğuracağına inandıklarını kaydetti.
Bu gayretlerinde Türkiye Cumhuriyeti’nin bugüne kadar büyük katkılar sağladığını kaydeden Akıncı, “Eminim ki bundan sonra da sağlamaya devam edecektir. Umarım, çabalarımız sonuç verir ve Kıbrıslı Türkler gerek Adamızda gerekse dünyada hak ettikleri saygın konumu elde ederler” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı törende yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti’nin, uzandığı derin tarihsel kökler ve dayandığı modern ilkeler sayesinde bugün bölgesinin en önemli ve potansiyeli en yüksek ülkeleri arasında yer aldığını kaydetti.