Enformasyon Logo

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Dünyada başka bir toplum ben bilmiyorum ki çözüme ve AB üyeliğine ‘evet’ dediği halde, bir başka toplumun ‘hayır’ oyuyla o çözümün ve AB’nin dışında kalmış olsun. Bunun bir örneği yoktur” ifadesini kullandı.
Akıncı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Terzioğlu Yerleşkesi Troia Kültür Merkezi’nde düzenlenen 2015-2016 akademik yılı töreninde “Kıbrıs Müzakerelerinde Son Gelişmeler” konulu açılış dersini verdi.
Konuşmasında, Ankara’daki terör saldırısına değinen Akıncı, “Ankara ağlıyorsa Lefkoşa da ağlar. Türkiye Cumhuriyeti yastaysa, KKTC de yastadır. Bu büyük acınızı paylaşıyorum” diye konuştu.
Müzakereler konusunda binlerce sayfalık dokümanların hazırlandığını, adada referandum yapıldığını anlatan Akıncı, şöyle devam etti:
“Referandumda Kıbrıslı Türkler yüzde 65 oranında ‘evet’ oyu verdi, yani çözüme ve AB üyeliğine ‘evet’ dedi. Rumlar ise yüzde 75 oranında ‘hayır’ dediler ve şöyle garip bir tablo çıktı ortaya. Rumlar ‘hayır’ dediği halde AB üyesi oldular, Türkler ‘evet’ dediği halde AB’nin dışında kaldılar. Dünyada başka bir toplum ben bilmiyorum ki kendi çözüme ve AB üyeliğine ‘evet’ dediği halde, bir başka toplumun ‘hayır’ oyuyla o çözümün ve AB’nin dışında kalmış olsun. Bunun bir örneği yoktur.”