Enformasyon Logo

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 19 Ocak Salı günü, 19-22 Ocak’ta, İsviçre’nin Davos kasabasında gerçekleştirilecek Dünya Ekonomik Forumu’na katılacak.
Cumhurbaşkanı Akıncı, bir kabulünde yaptığı konuşmada, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri (BMGS) Ban Ki-moon ve Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’le, Davos’ta üçlü bir toplantıyla ilgili Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin henüz “bir niyet” ifade etmediğini söyledi.
Kıbrıs Türk kesiminin her zeminde görüşmekten kaçan bir taraf olmadığını, Kıbrıs dışında BM Genel Sekreteri ile üçlü görüşme yapmaktan kaçan tarafın her zaman diğer taraf olduğunu kaydeden Akıncı, “BM Genel Sekreteri’nden üçlü bir görüşme için teklif gelmesi halinde yanıt elbette olumlu olacak” dedi.
Türkiye Başbakan’ı Ahmet Davutoğlu ile Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın da, Dünyanın en tanınmış işadamları ve siyasetçilerini bir araya getiren, dünyanın en önemli sorunlarının tartışıldığı Forum için Davos’ta olacağına işaret eden Akıncı, “Dördümüzün bir araya gelip kahve içmesinden de kaçınılmaması gerektiği kanaatindeyim. Hazır orada iken hepimiz oturalım bir konuşalım. Birbirimizi anlamaya çalışalım” dedi.
BMGS Ban’ın da katılmasını memnuniyetle karşılayacağını belirten Akıncı, Birleşmiş Milletler tarafından kurgulanan bir beşli görüşmenin bulunmadığının altını çizdi.