Enformasyon Logo

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum tarafında bazı çevreler ile basının müzakere masasını “neredeyse yönetmeye” çalıştığını, bu mesajların kaale alınmaması gerektiğini vurgulayarak, halkın, kendilerinin verdiği mesajları dikkate almasını istedi.
Bir etkinlikte konuşan Akıncı, federal bir yapı altında iki bölgeli ve iki toplumlu bir yapı kurmanın boyunlarının borcu olduğunu kaydetti. Akıncı, “İki tarafın da kabul edebileceği, gönül huzuru içerisinde referandumda oy verebileceği bir yapıyı kurmak için tüm samimiyetlimizle çalışıyoruz” dedi.
Kıbrıs Rum basını ile Güney Kıbrıs’taki bazı çevrelerin açıklamalarını eleştiren Akıncı, “Özellikle son günlerde Güney’deki bazı çevreler ve Rum basını müzakere masasını neredeyse yönetmeye çalışıyorlar. Neyin konuşulup neyin konuşulmayacağını, Kıbrıs Türk toplumunun seçilmiş liderinin neyi söyleyip söyleyemeyeceğine kadar bir rota çizmeye çalışıyorlar. Bundan vazgeçsinler bir an önce. Bu yaklaşım doğru bir yaklaşım değildir” dedi.
Çözüm bulma çabalarında Avrupa Birliği ilkelerine bağlı kalınacağını belirten Akıncı, iki kesimli iki toplumlu bir yapıyı içeren, 11 Şubat 2014 ortak açıklamasına giren ve 1990’ların başından gelen bir Birleşmiş Milletler parametreleri bulunduğunu da vurguladı.
Akıncı, “Nasıl olursa olsun bir anlaşmanın peşinde değiliz. Bu anlamada elbette Avrupa Birliği ilkeleri önemlidir ama geçmişte yaşananlardan çıkaracağımız dersler de önemlidir. Geçmişte yaşananların bu topraklarda bir daha yaşanmaması da önemlidir. Oralardan çıkaracağımız derslerle daha güzel bir gelecek kurmamız önemlidir. Halkımızın daha çok, Rum basınından kaynaklanan söylemler ve spekülasyonlara değil bizim kendilerine verdiğimiz mesajlara dikkat etmeleri gerektiğinin de altını çizmek isterim” dedi