Enformasyon Logo

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, hedeflerinin, gelecekte federal bir çatı altında parçası haline gelinecek Avrupa Birliği kurumlarıyla şimdiden en üst düzeyde ilişkileri sağlıklı bir şekilde kurmak ve devam ettirmek olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı dün gece hareketinden önce basına yaptığı açıklamada, 3 günlük ziyaret için Brüksel’e gittiğini, orada bir dizi üst düzey AB yöneticisiyle görüşeceğini anlattı. Daha önceki süreçlerde benzeri toplantılar yapıldığını ancak bu kez çok daha yoğun temaslar yapılacağını anlatan Akıncı, bu temasların kamuoyuna da yansıyacağını söyledi.
“KKTC’nin hedefi Avrupai değerlere haiz demokratik yapı içerisinde 11 yıl önce evet dediği halde yerini alamadığı AB kurumlarında artık hak ettiği yeri almak” diyen Akıncı, bunun da bir çözümle mümkün olacağını kaydetti.
“Kıbrıs Türk toplumu KKTC’nin bugün AB ile olan ilişkilerinde bir başka varlığın azınlığı konumunda değil, gelecekteki federal ortaklığın iki eşit kanadından birisi olarak şimdiden AB kurumlarıyla bir ortaklaşma arzusunda” diyen Akıncı, bunun siyaseten resmi tanınmayla ilişkili olmadığını ifade etti.