Enformasyon Logo

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, temaslarda bulunmak üzere dün Kıbrıs’a gelen İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond’la görüştü.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, görüşme sonrasında basına yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ta çözümü Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar’ın birlikte bulacağını söyledi. Akıncı, çözüm arayışlarında uluslararası toplumun katkısının da önemli olduğuna işaret etti.

Akıncı açıklamasında, Hammond ile ikincisi olan bugünkü görüşmenin yararlı geçtiğini, garantör ülkelerden İngiltere’nin Kıbrıs sorununa yakınlık göstermesinin de doğal olduğunu söyledi.

Akıncı, “Süreci sahiplenmek ve bulunacak çözümü yaşatmak bu adada yaşayan insanlara düşer. Biz de bunu yapmaya çalışıyoruz. Bu çabamızı sürdürürken dıştan gelecek her tür katkıyı da isteriz” dedi.
İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond da görüşme sonrasında basına yaptığı açıklamada,

Akıncı ile görüşmede müzakerelerin her yönüyle ele alındığını, müzakerelerde somut ilerlemelerin yaşandığına inandığını ifade etti.
Akıncı ile Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis arasında iyi bir çalışma ilişkisinin bulunduğunu kaydeden Akıncı, “Mülkiyet, toprak ayarlaması ve güvenlik ve garantilerle ilgili çözülmesi gereken ciddi mevzular var. Bu müzakerelerde, iki liderin de cesur ve yaratıcı çözümler ortaya koymasının gerektiği kilit aşamaya gelindiğini düşünüyorum” dedi.
Uluslararası toplumun müzakereleri desteklediğini kaydeden Hammond, İngiltere’nin müzakerelere teknik destek vermeye hazır olduğunu, çözüm halinde de mülkiyet sorunun halledilmesi için de gerekli finansmanın bulunmasına da yardımcı olacağını söyledi.