Enformasyon Logo

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Etkilenmiş olan mülkler konusundaki kategorilerde hemen hemen mutabakat vardır. Ama kriterler, yani kurulacak eşit sayıda Kıbrıslı Rum ve Türk’ten oluşacak olan mülkiyet komitesi hangi kriterlere bakarak çalışacaktır konusunda, henüz ne kriterler taraflar arasında teati edilmiştir, ne de o kriterlerin müzakeresine geçilmiştir” dedi.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ara bölgede gerçekleşen görüşmenin ardından basına yaptığı açıklamada mülkiyet konusunda Rum basınına yansıyan haberlerin yanıltıcı yanları bulunduğunu ifade ederek, Rum basınında “kategoriler yerine, kriterler konuşulup değiş tokuş yapıldığının” yazıldığını, ancak bunun bu şekilde olmadığını kaydetti.
Dolayısıyla bugünkü müzakerelerde kendilerinin kriterleri tartışmadıklarını vurgulayan Akıncı, müzakerecilerin bu konuda daha çalışma yapmadıklarını, bu konuda iki tarafın hazırlıklarının sürdüğüne işaret etti.
Rum basınına konunun yanlış aktarıldığını, hatta Rum hükümet sözcüsünün de konuyu yanlış aktardığını söyleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum basınında çıkan her şeyin doğru kabul edilmemesinde büyük yayar olduğunu vurguladı.
Derinya kapısının açılmasıyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, siyasi liderlik olarak Derinya ve Lefke-Aplıç kapılarının açılması kararını ürettiklerini, bundan sonraki süreçte ise teknik komitelerin bulunduğuna dikkat çekti.
İki tarafın bir araya geldiği ortak teknik komitede bu konuların ele alındığını, tıpkı Derinya kapısında olduğu gibi Lefke-Alıç kapısında da mevcut olan yola ek alternatif bir yol yapılması önerisi yapıldığını anlatan Cumhurbaşkanı Akıncı, “Derinya’da bizim teknik komitemizin çeşitli makamlarla yürüttüğü çalışmalar sonrasında orda da bir alternatif yol önerisi geldi. Daha sonra aldığım bilgilere göre, Lefke-Aplıç’la ilgili yol önerisi geri çekildi ve şu anda mevcut yoldaki mayınların temizlenmesi gerekiyor” dedi.