Enformasyon Logo

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta 1968’den beri devam eden müzakere sürecinde önemli bir dönüm noktasına ulaştıkları inancını ifade ederek, “Neredeyse yarım yüzyıldır devam eden müzakereler sonuçsuz bir şekilde sonsuza kadar devam edemez” dedi.

KKTC’nin 32’nci kuruluş yıldönümü başta Başkent Lefkoşa olmak üzere tüm ilçelerde düzenlenen etkinlik ve törenlerle kutlandı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, KKTC’nin 32. Kuruluş Yıl Dönümü nedeniyle Lefkoşa’da Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda yer alan resmi geçit töreninde yaptığı konuşmada, Çözümün 10 yıl öncesine göre zor hale geldiğini, 10 yıl sonra çok daha zor ve belki de bugün öngördükleri çerçevede artık imkansız olacağına işaret eden Akıncı, şu anki fırsatı gelecek kuşaklar adına en iyi şekilde değerlendirmenin akıl işi olduğunu vurguladı.
Akıncı, federal bir çözüm için iyi niyetli ve kararlı davrandıklarını, siyasi eşitliğe, güvenlik ihtiyacına ve iki kesimliliğe özel önem verdiklerini belirterek, çözümün yaşanmışlıklardan dersler çıkarılarak kurgulandığı takdirde yaşayabilir olacağını söyledi.
KKTC’nin her açıdan güçlenmesi için uğraş vermenin, ayrılığı kökleştirmek anlamında değil, eşit ve güçlü bir birlikteliğe hazırlanmak olduğunu da ifade eden Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Rum tarafının da bu yalın gerçeği artık kavraması gerektiğini kaydetti.
Akıncı, Rum tarafında federasyon için yapılan “ideal çözüm değil, acı veren bir uzlaşma” söylemini eleştirerek bu söylemin son derece rahatsız edici olduğunu ve Rum toplumuna olumsuz mesaj verdiğini belirtti.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ın da bulunduğu bölgenin kırılgan ve büyük sorunlarla dolu olduğunu, Kıbrıs sorununun da bu coğrafyada yıllardır çözülmeye çalışıldığını kaydederek Kıbrıs’ta yaşanan süreçle ilgili şunları söyledi:
“1960 yılında kurulan ve ortağı olduğumuz Kıbrıs Cumhuriyeti’nden dışlandığımız 1963 Aralık ayından itibaren, Kıbrıs Türk Halkı olarak kendi Devlet örgütümüzü oluşturmak inkâr edilemez bir hak olarak ortaya çıkmıştı. Bu hak çerçevesinde yıllar içinde Geçici Kıbrıs Türk Yönetimi, Otonom Kıbrıs Türk Yönetimi, Kıbrıs Türk Federe Devleti adıyla örgütlendik. 15 Kasım 1983 tarihinde ise Meclisimizde onaylanan Bağımsızlık Bildirgesi’yle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurulmuş oldu. Bağımsızlık Bildirgesi’nde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanının, müzakereleri ve iki eşit halkın federasyon kurmasını engelleyemeyeceği de özenle belirtildi.