Enformasyon Logo

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis’te temsil edilen siyasi partilerin başkan ve temsilcileriyle yaklaşık bir buçuk saatlik bir görüşme gerçekleştirdi.
Akıncı, görüşmede parti başkan ve yetkililerine Kıbrıs konusunda başlayan yeni müzakere süreciyle ilgili bilgi verdi.
Görüşmenin ardından parti başkanları basına açıklamada bulundu.
CTP-BG Genel Başkanı Başbakan Özkan Yorgancıoğlu görüşme sonrası basına yaptığı açıklamada, Akıncı’nın toplantıda, seçildiği günden bugüne kadar yapılan görüşmelerde ele alınanları kendileriyle paylaştığını ifade etti.

Yorgancıoğlu şöyle devam etti:
“Bizler de kendi pozisyonumuzu sayın cumhurbaşkanımıza ilettik. Bundan sonra bu tür toplantıların olaylar geliştikçe daha sık olması konusunda bir mutabakatımız oldu. Bugün yapıcı bir görüşme oldu kısacası.
Bir başlangıç olması nedeniyle çok teferruatlı olmamış olmasına rağmen yapıcı bir görüşmeydi. İki taraf arasındaki görüşmeler yapıldığı sürece de bu tür toplantıların görüş alışverişinde bulunmak adına tekrarlanması konusunda bir mutabakata varıldı.”
DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş da, Akıncı’nın Cumhurbaşkanı seçildiği günden itibaren gerek Türkiye’de gerek Anastasiades’le yaptığı görüşmelerle ilgili bilgi verdiğini ve karşılıklı olarak düşüncelerin paylaşıldığını aktardı.
UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün de, Görüşmeleri çok yakından takip edeceklerini daha önce de belirttiklerini anlatan Özgürgün, kısa sürede çok süratli bir şekilde neticeye ulaşılması dileğinde bulundu.
Kıbrıs Türk halkının eşit egemen bir halk olduğu gerçeğinin de mutlaka masada her şekilde savunulacağına olan inançlarını belirttiklerini ifade eden Özgürgün, güven yaratıcı önlemlerin bütünlüklü çözümün önünü açması gerektiğini kaydetti.
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit ise, Akıncı’nın seçilmesiyle başlayan olumlu atmosferin kısa sürede çözüm ve barış sürecine yansıdığını belirtti.