Enformasyon Logo

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın BM Genel Kurul çalışmaları kapsamında bulunduğu New York’taki temasları sürüyor.
Cumhurbaşkanı Akıncı’nın BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’la olan görüşmesi bugün gerçekleşecek. Görüşme sonrasında Cumhurbaşkanı Akıncı açıklama yapacak ve basın mensuplarının sorularını yanıtlayacak.
Bu arada Cumhurbaşkanı Akıncı’nın dün ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile yapacağı ancak ertelenen görüşmesinin de  bugün gerçekleşmesi bekleniyor.
Cumhurbaşkanı Akıncı bugün ayrıca Umman Sultanlığı Dışişleri Bakanı Yusuf Bin Alawi Bin Abdullah’la bir araya gelecek.
Akıncı, dün de Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Murray McCully ile bir araya geldi.
Cumhurbaşkanı Akıncı, görüşmede, Kıbrıs müzakerelerinde gelinen aşama ile Kıbrıs Türk tarafının müzakere sürecine ilişkin hassasiyetlerini aktardı.
Görüşmede Cumhurbaşkanı Akıncı’ya Dışişleri Bakanı Emine Çolak, eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, dün akşam ayrıca,  İslam İşbirliği Teşkilatı Devlet Başkanları, Başbakanları ile Dışişleri Bakanları onuruna verilen resepsiyona katıldı. Akıncı resepsiyonda diğer katılımcı devlet yetkilileriyle görüş alış verişinde bulundu.
Cumhurbaşkanı Akıncı resepsiyonun ardından da Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu’nun, onuruna verdiği yemeğe katıldı.
New York temasları 4 Ekim Pazar günü sona erecek Cumhurbaşkanı Akıncı, yarın İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Medeni ile bir görüşme yapacak.