Kıbrıs Türk Vakıflar İdaresi, Karpaz’dakiApostolosAndreas Manastırı’nın restorasyonu konusunda Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Gelecek İçin Ortaklık Projesi (UNDP- PFF) ile protokol imzaladı.
UNDP-PFF gözetiminde yürütülecek 5 milyon Euro’lukrestorasyon projesi Yunanistan’daki Patras Üniversitesi’nin hazırladığı proje ve Kültürel Miras Teknik komitesi bünyesinde belirlenen kurallar çerçevesinde gerçekleştirilecek.
Protokolün imzalanması için düzenlenen törende, UNDP-PFF temsilcisi TizianaZennaro ve Vakıflar İdaresi Müdürü İbrahim Benter birer konuşma yaptı.
UNDP-PFF temsilcisi TizianaZennaro, böyle bir projenin parçası olmaktan mutluluk duyduklarını söyleyerek, işbirliği içerisinde Kıbrıs’ın kültürel miraslarına sahip çıkmak için çalışacaklarını belirtti.
Vakıflar İdaresi Müdürü İbrahim Benterde yaptığı konuşmada projeye katkı koyan herkese teşekkür etti. Benter, Osmanlı zamanından itibaren Vakıflar’ın kültürel değerlere sahip çıktığını söyleyerek kendilerinin de atalarının geleneğini sürdürerek değerlere sahip çıkmak için çalışacaklarını belirtti.