Enformasyon Logo

Başbakan Yardımcısı Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş ile TC Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Başbakanlık Merkez Bina’daki makamında bir araya geldi.
TC Başbakan Yardımcısı Arınç, KKTC’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin, “Önemli olan seçimde Kuzey Kıbrıslı Türk kardeşlerimizin yapacağı tercihtir. Ona hepimiz büyük bir saygı duyacağız” ifadesini kullandı.
Başbakan Yardımcısı Denktaş da, 2016-2018’de yeni bir programın gündeme geleceğini ifade ederek, Başbakan Yardımcısı Arınç ile bu programa yönelik düşünceleri paylaşacaklarını söyledi.
Arınç, KKTC ziyareti sırasında iki ülkeyi karşılıklı ilgilendiren temel konuları Denktaş ile müzakere ettiklerini, dünkü görüşmelerinde ise hem yeni ekonomik program hazırlıklarını hem de Kıbrıs’ta yürütülen ekonomik kalkınmayı ilgilendiren projeleri, başta su olmak üzere ele alacaklarını bildirdi.
KKTC’de cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin başladığını ifade eden Arınç, şöyle konuştu:
“Şüphesiz her seçim önemlidir. Ancak cumhurbaşkanlığı seçimi, Kuzey Kıbrıs için de Türkiye için de bölgemiz için de çok önemlidir. Mevcut adayların çok değerli insanlar olduğunu biliyoruz. Hepsine başarılar diliyoruz. Önemli olan seçimde, Kuzey Kıbrıslı Türk kardeşlerimizin yapacağı tercihtir. Ona hepimiz büyük bir saygı duyacağız. Bu seçim süreci içinde de şüphesiz hükümetin konumu, cumhurbaşkanımızın ve adaylarının konumu elbette önemlidir. Türkiye’de de hükümetimizin Kuzey Kıbrıs ile çok yakın ilişkileri olduğunu hepimiz biliyoruz.”
“KKTC büyüyor, kalkınıyor, güçleniyor” diye konuşan Arınç, ülkedeki Meclis çalışmalarını yakından takip ettiklerini belirterek, “İnanıyorum ki Sayın Denktaş’ın da Sayın Başbakan’ın da hükümetimizin de birlikte gösterecekleri siyasi irade, Kuzey Kıbrıs’ın kalkınmasında ana noktalardan birisi olacaktır” ifadesini kullandı.