Dışişleri Bakanı Emine Çolak, kendisini ziyaret eden Amerikan Üniversitesi Brüksel Kampüsü Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden bir grup öğrenciye Kıbrıs sorunu hakkında bilgi verdi.

Çolak, öğrencileri kabulde yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununda hareketli ve ilginç bir dönemden geçildiğini ve yaklaşık 50 yıl önceye dayanan Kıbrıs sorununa çözüm bulmaya yönelik görüşmelerde bu kez çözüm için doğru zaman olduğuna inandığını ifade etti.

Müzakerelerde 6 başlıktan 4’ünde büyük ölçüde ilerleme kaydedildiğini söyleyen Çolak, toprak ayarlaması ve güvenlik/garantiler konularının ise en son görüşüleceğini anlattı. Bakan Çolak, Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum kesiminin güvenlik açısından çekincelerine işaret ederek, “Her iki tarafın kabul edebileceği bir nevi güvenlik unsuru olmalıdır” dedi. AB ve NATO’nun da bu konuda birer faktör olacağını belirten Bakan Çolak, “Tarafları memnun etmek önümüzdeki zorluklardan birisi olarak duruyor” dedi.

Konuşmasında Güney Kıbrıs’taki parlamento seçimlerine de değinerek, seçimlerin ardından, müzakerelerde yoğunlaşma yaşanabileceğini belirten Bakan Çolak ayrıca, çözümü hızlandırmak için süreci adanın dışına taşma yönünde konuşmaların var olduğunu  çünkü toprak ayarlaması ve güvenlik ile garantiler başlıklarının çok hassas ve hızla çözülmesi gereken konular olduğunu ifade etti.

 Liderlerin çözüm isteğinin, garantör güçler ile AB’nin Kıbrıs sorununun çözümünden yana olmasının, Kıbrıs sorununun çözümüyle Türkiye ile Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan arasındaki ilişkilerin düzelme ihtimalinin ve adanın güneyinde hidrokarbon yataklarının bulunmasının Kıbrıs sorununun çözüm gerekliliğini attırdığını ifade eden Bakan Çolak, çözümün, hidrokarbonların kullanılması açısından da her kesimin faydasına olacağını vurguladı.

Bakan Çolak, Kıbrıs sorununun çözümünü teşvik eden pek çok unsurun mevcut olmasının çözüm ihtimalini arttırdığını ifade ederken, yine de pek çok kez hayal kırıklığına uğradıklarından dolayı çözüm konusunda  “ihtiyatlı iyimser” olduklarını söyledi.

Mevcut durumun devamının kabul edilebilir veya insani olmadığını vurgulayan Bakan Çolak, Kıbrıslı Türklerin Kıbrıslı Türk kimliği ile bir çözümün parçası olmak istediğini ifade ederek, Kıbrıslı Türklerin belirsizlik içerisinde yaşamaktan kurtulması gerektiğini kaydetti.