Dışişleri Bakanı Emine Çolak uzun yıllardır süren Kıbrıs sorununun artık bir çözüme ulaşmasının zamanın geldiğini vurgularken, Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların ada üzerinde geleceğe güvenle bakabileceği bir ortamın sağlanması gerektiğini söyledi.

Bakan Çolak, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlama etkinlikleri çerçevesinde adamızı ziyaret eden yabancı basın mensuplarına brifing verdi.

Devam etmekte olan müzakere süreci ve Kıbrıs sorunu hakkında yabancı basın mensuplarını bilgilendiren Dışişleri Bakanı Emine Çolak, geçmişe göre müzakere ortamında daha iyi ve olumlu bir atmosferin olduğunu belirterek Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’in birlikte yer aldıkları sosyal etkinliklerin de iki halka olumlu mesajlar verdiğini ifade etti.

Kıbrıslı Türklerle Kıbrıslı Rumların farklı dil, din ve ırka sahip olmalarının çözüm üzerinde bir engel oluşturmadığını kaydeden Bakan Çolak, iki toplumun işbirliği ruhu ile kendilerine ada üzerinde bir gelecek kurmalarının mümkün olduğunu ifade etti.

Konuşmasında doğalgaz konusuna da değinen Dışişleri Bakanı Emine Çolak, doğalgazın çatışma konusu olmaması gerektiğinin altını çizerek tarafların işbirliği imkanlarına odaklanmaları gerektiğini vurguladı.  Garantörler konusunda ise iki kesimin de kendisini güven içerisinde hissedeceği bir çözüme varılmasının önemine dikkat çeken Bakan Çolak, Türkiye ile Yunanistan’ın ortak işbirliği vizyonuyla çözüme katkıda bulunabileceğini belirtti.

Çözüm konusunda sivil toplum örgütlerinin oynadığı olumlu role de dikkat çeken Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Kıbrıslı Türk sivil toplum örgütlerinin çözüm perspektifine sahip olduğu gerçeğini Annan planı döneminde de ortaya koyduklarını belirtti.

7  madde