Dışişleri Bakanı Emine Çolak, “Dışişleri Bakanlığı’nın bilişim altyapısının güçlendirilmesi”, “güvenli ve süratli iletişim sağlanması”, “bakanlık arşivinin dijital ortama aktarılması” gibi hedefler içeren proje için ülkeye gelen Türkiye Cumhuriyeti (TC) Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru ve heyetini kabul etti.
Dışişleri Bakanlığı’nda bugün gerçekleşen kabulde ilk sözü alan Çolak, “Bugün bizim için önemli gün” diyerek, projenin KKTC Dışişleri Bakanlığı’na güvenli bir bilişim altyapısı oluşturmak üzere hazırlandığını, bunun örneğinin Türkiye’de olduğunu söyledi.
Proje sayesinde hantal malzemenin pratik hale geleceğini, gerek Dışişleri Bakanlığı’ndaki, gerekse yurtdışı temsilciklerindeki bilgiye güvenli ve hızlı şekilde ulaşılabileceğini kaydeden Bakan Çolak, “Alacağımız teknik ve fiziki destek çağdaş teknolojiyi en hat safhada kullanabilmemiz için önemli” dedi.
TC Dışişleri Bakanlığı ile güçlü ilişkilerin sürmesinin ve genişletilmesinin kendileri için önemli olduğunu vurgulayan Çolak, “Teknik yönden, belki de KKTC şartlarında güçlük yaşanacak hususlarda alacağımız teknik ve fiziki destek bizim için önemli” ifadesine yer verdi.
Çolak konuşmasında, siyasi mevkilerin geçici, kurumların ve böyle projelerin kalıcı olduğunu da vurguladı.
Kabulde, proje hakkında detaylı bilgi veren Bakan Yardımcısı Koru, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Erhan Erçin ile aylardır bu proje üzerinde beraber çalıştıklarını vurguladı.
Koru, konuşmasında, “Proje için ciddi bir çalışma yürütülüyor. Başarısızlığı bir seçenek olarak görmüyoruz” dedi.
TC Dışişleri Bakanlığı olarak bilişime ve güvenliğe önem verdiklerini vurgulayan Bakan Yardımcısı Naci Koru, günlük çalışmalarda IT teknolojisinden yararlanmaya verdikleri önemden söz etti.
Özellikle son yıllarda geliştirdikleri bazı uygulamalar olduğundan söz eden Koru, “Yurtdışındaki 228 temsilciliğimizle merkez birimleri arasında çok hızlı çalışan, hem açık hem de gizli yazışmalarımız için kullandığımız sistemler var” dedi.
Naci Koru, KKTC Dışişleri Bakanlığı’nda bilişim projesini hayata geçirmeyi hedeflemekteki amaçlarını, “Dışişleri Bakanlığı’nın bilişim altyapısının güçlendirilmesi”, “dış temsilciliklerle merkez arasındaki iletişimin güvenli ve süratli ortamda yapılması”, “Dışişleri Bakanlığı’nın arşivinin tamamen dijital ortama aktarılması” olarak sıraladı.
“Projeye biraz hızlı başladık. Protokolü imzaladıktan 2 gün sonra buraya geldik ve bunun gereğini yerine getirmek istiyoruz” diyen Koru, KKTC’de bulunacakları 2 günde teknik heyetin bakanlığın bilişim konusundaki alt yapısıyla ilgili incelemelerde bulunacağını söyledi.
TC Dışişleri Bakanı Yardımcısı Koru, şunları da kaydetti:
“Bu iki günde sadece araştırma yapmayacağız. Elimiz boş gelmedik. Yaklaşık 2 aydır üzerinde çalıştığımız ve KKTC Dışişleri Bakanlığı’na kurmayı düşündüğümüz bir proje var. O projenin bir örneğini beraberimizde getirdik.”
Türkiye’ye döndükten sonra neler yapılacağının masaya yatırılacağını, önerilerin iletileceğini kaydeden Koru, “Önümüzdeki dönemde işbirliğimizi her aşamada ve her alanda daha da geliştireceğiz. Sizin ihtiyaçlarınıza göre size her türlü desteği sağlayacağız. Bakanların bu konudaki iradesi çok sağlamdır. KKTC ile TC Dışişleri bakanlıkları arasındaki işbirliği zaten uzun süredir devam ediyor. Amacımız bunu daha güçlendirmek” şeklinde konuştu.
Adaya geldikleri andan itibaren misafirperverlikle ağırlandıklarını ifade eden Naci Koru’ya Çolak’ı ziyareti sırasında TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay da eşlik etti.

3  madde