Vestnik Kavkaza

Fuad Seferov

Sadece Türkiye’nin tanıdığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Rusya’nın Birleşmiş Milletler’in (BM) 5 daimi üyesinden biri olduğunu hatırlatarak, “Rusya büyük devlet olarak Kıbrıs sorununun çözümünde önemli rol oynamalı” dedi.

Rus Vestnik Kavkaza (VK) haber ajansına özel konuşan Bakan Çolak, Rusya ile ilişkilere önem verdiklerini belirtti. Çolak, “Rusya BM’in 5 daimi üyesinden biri. Büyük devlet. Rusya Kıbrıs sorununun çözümünde önemli rol oynamalı. Rusya’dan daha çok destek bekliyoruz. Rusya’nın dengeli politika izlemesini istiyoruz. Rusya’nın etkin, nüfuzlu olduğunu biliyoruz. Kıbrıs’ın çözüme ihtiyaçı var. Sadece Rumlarla değil, biz Kıbrıs Türk tarafıyla da yapılan görüşmeler, sorunun çözümünde önemli katkı sağlar.” dedi.

Aralık ayında basın toplantısında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kıbrıs sorunuyla ilgili değerlendirmesini olumlu karşıladıklarını belirten KKTC Dışişleri Bakanı Çolak, “Sayın Putin’in Aralık ayında düzenlediği basın toplantısında Kuzey Kıbrıs ve genel olarak sorununun çözümüyle ilgili değerlendirmede bulunması güzel, olumlu. Biz Kuzey Kıbrıs olarak Rusya ile ilişkilere önem veriyoruz. Kıbrıs sorunun çözümü çerçevesinde Kıbrıs Türkleri Rusya dahil önemli ülkelerle görüşmeler yapması çözüme önemli katkı sağlar. Biz derdimizi anlatmamız lazım.” şeklinde konuştu.

Kıbrıs sorunun çözümüne de değinen Çolak, “Anlaşılmış parametreler üzerinden çözülmesi lazım. Bunlar şudur: İki devlet olarak federal yapılı bir devlet. Biz Türkler Kıbrıs’ta azınlık değiliz. Rakam olarak az olabiliriz. Ama siyasi bakımdan az değiliz. Kıbrıs adası hepimizin. Ve biz Kuzey Kıbrıslıların da burada yaşama hakkı var. Kıbrıs’ta barış ve huzurdan yanayız. Yıllardır sürdü bu çözüm çabaları. Artık Kıbrıs sorununun bir çözüme ulaşmasının zamanın geldi. Adada her iki taraf geleceğe güvenle bakabileceği bir ortamı sağlaması lazım.” dedi.