Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Polonya’nın başkenti Varşova’da 26-28 Ekim 2016 tarihleri arasında Polonya’nın önde gelen düşünce kuruluşları arasında yer alan Casimir Pulaski Vakfı tarafından düzenlenen Varşova Güvenlik Forumu’na, Forum Başkanı’nın özel daveti üzerine katıldı.

Bakan Ertuğruloğlu, enerji güvenliği, sanal güvenlik, NATO içerisinde işbirliği konularının yanısıra günümüzde liderlik, Birleşik Krallığın Avrupa Birliği’nden ayrılma yönünde almış olduğu karar ve kararın olası etkileri, son dönemlerde Rusya’dan yükselen ve bölgeyi etkileyen tehdit ve mülteciler sorunun ele alındığı Forum’da, panellere katıldı.

Ertuğruloğlu ayrıca Forum’a iştirak eden çeşitli ülkelerin ilgili Bakanları ve diğer üst düzey temsilcileriyle temaslarda bulundu. Bakan Ertuğruloğlu, bu bağlamda, Almanya Marshall Fonu’nun Varşova Direktörü Michal Baranowski, Avusturya Dışişleri Bakanlığı Güvenlik Politikaları Direktörü Gerhard Jandl, Uluslararası Kriz Grubu Başkanı Jean-Marie Guéhenno, Sırbistan Eski Dışişleri Bakanı ve Uluslararası İlişkilerde Sürdürülebilir Kalkınma Merkezi Başkanı Vuk Jeremic ile biraraya geldi.

Polonyalı üst düzey yetkililerle de ikili görüşmeler gerçekleştiren Ertuğruloğlu, Türkiye’nin Polonya Büyükelçisi Tunç Üğdül’ün himayelerinde Türkiye Cumhuriyeti’nin 93. Kuruluş Yıldönümü Resepsiyonu’na onur konuğu olarak katılarak çeşitli ülkelerin Büyükelçileri ile temaslarda bulundu.