Anavatan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin garantörlük haklarını kullanarak yaptığı 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı, Kıbrıs Türkünü yok olmaktan kurtarmıştır.

Birinci Barış Harekatı’nın ardından düzenlenen, 1. ve 2. Cenevre Konferanslarından Rum, Yunan ikilisinin her zamanki uzlaşmaz tutumu nedeniyle sonuç alınamaması üzerine, 14, 15 ve 16 Ağustos’ta yapılan ikinci Barış Harekatı ile Ada’da yıllardır Rum ve Yunan ikilisinin baskı ve soykırım tehdidi altında yaşayan Kıbrıs Türkü, kendine ait vatan toprağına ve Mehmetçiğin sağladığı huzur ve güvenliğe kavuştu.

Türkiye Yüzyılında Anavatan Türkiye ile birlikte, Ada’daki gerçekleri esas alan; Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliğinin ve eşit uluslararası statüsünün tesciliyle bir çözüne ulaşılması yönündeki kararlı tutumuzu sürdüreceğiz.

Kıbrıs Barış Harekatı’nın ikinci aşamasının 49’uncu yılında, vatan için canını feda eden tüm şehitlerimizi; harekat sırasında, Taşkent, Muratağa-Sandallar ve Atlılar köylerimizde Rumların yaptığı toplu katliamlarda şehit olan kardeşlerimizi rahmetle anıyorum, gazilerimize sağlıklı ömürler diliyorum. Harekatta emeği geçenleri saygı ve minnetle yad ediyorum.