Türkiye AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, KKTC temasları çerçevesinde Dışişleri Bakanı Özdil Nami ile biraraya geldi.

Bozkır ziyarette yaptığı açıklamada Türkiye’nin AB sürecinde edindiği tecrübeleri paylaşmak ve KKTC’nin AB komisyonu, konseyi ve parlamentosunda kullanabileceği imkanları görüşmek istediklerini kaydetti.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin AB üyesi olması nedeniyle AB sürecinde Türkiye’nin önüne engeller koyduğunu da söyleyen Bozkır, “Türkiye bu konuda 8 senedir hiçbir taviz vermemiştir. Bundan sonra da herhangi bir şekilde Kıbrıs sorununun çözümü için gerekli olan unsurların Türkiye’nin AB müzakere sürecine aktarılmasını kabul etmeyecektir. Bu unsurlar muhakkak Kıbrıs sorununun çözümü için kullanılmalıdır, fasıl açılmak için kullanılmamalıdır” dedi.

Türkiye’nin önümüzdeki hafta Avrupalı yetkilileri ağırlayacağını da anımsatan Bakan Bozkır, görüşmelerde hellim konusunu gündeme taşıyacaklarını ve yeni kurulan AB komisyonu ile Kuzey Kıbrıslı yetkililerin daha fazla temaslarda bulunması için çaba sarf edeceklerini söyledi.

Bozkır, Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a gelecek olan içme suyu projesinin biran önce sonuçlandırılarak stratejik bir unsur olarak kullanılmasının önemine de dikkat çekti.

Bozkır, Türkiye Başbakanı’nın Yunanistan’a yapacağı ziyaret öncesinde, Dışişleri Bakanı Özdil Nami ile var olan ortak noktanın tekrar gözden geçirileceğini de söyledi.

AB’nin küresel etkisi olan bir barış projesi olduğunu vurgulayan Dışişleri Bakanı Özdil Nami ise, “Türkiye’nin AB süreci de bu projeye katkı koyacak en önemli unsurlardan bir tanesidir, dolayısıyla bir barış projesinin bir silaha dönüşmesine asla izin verilmemesi gerekir, maalesef Rum tarafındaki muhataplarımız AB Kıbrıs’ta bir kalıcı kapsamlı çözüme hizmet edecek şekilde kullanmak yerine ellerinde bir koz olarak aleyhimize kullanmaya çalışmaya devam etmektedir” dedi.

“Bu konuda bize düşen görev Rum tarafına bu stratejilerin yanlış olduğunu, bir barış projesini barış amaçlı kullanmaları gerektiğini hatırlamaktır” diyen Dışişleri Bakanı Nami, “Bu konuda AB’yi katkı koymaya teşvik etmek için çalışmalarımız var” diye konuştu.

Bakan Nami, AB Bakanı Bozkır ile gerek AB ile ikili ilişkiler, gerek Kıbrıs müzakerelerinin içinde olduğu son aşama, gerekse doğal gaz konusunda bundan sonra takip edilecek strateji konularını ele alacaklarını sözlerine ekledi.

Dışişleri Bakanlığı’ndaki görüşme sonrasında iki Bakan heyetleri ile birlikte çalışma yemeğinde görüşmelerini sürdürdüler.

Bakan Nami ve Bakan Bozkır görüşmelerini tamamlamalarının ardından bugün ayrıca Lefkoşa’da şehir turu düzenleyerek, Lokmacı Sınır Kapısı’nda incelemelerde bulundular ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası ile Kıbrıs Türk Sanayi Odası başkanlarıyla biraraya geldiler .

20141203_110037 tweet1 TWEET 20141203_140502 20141203_143629 7I8A3495