Dışişleri Bakanı Özdil Nami, temaslarda bulunmak üzere bugün heyetiyle birlikte Brüksel’e gitti.

Bakan Nami, temaslarına Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden ve Komşuluk Politikalarından sorumlu Komiseri Johannes Hahn ile görüşerek başladı. Nami daha sonra Brüksel’de temsilciliği bulunan çeşitli AB üye ülkelerinin Daimi Temsilcileri ile görüşmeler gerçekleştirdi. Anılan görüşmelerde Bakan Nami, Kıbrıs sorununda son dönemde yaşanan gelişmelere ilişkin bilgi vererek, Kıbrıs Türk tarafı üzerinde uygulanan izolasyonların kaldırılmasına yönelik Avrupa Birliği kurumlarının kararlarını hatırlattı. Nami,  Kıbrıslı Türklerin Avrupa Birliği ile entegrasyon süreci ile adada kapsamlı bir çözüme daha kolay ulaşılabileceğini ifade ederek, Kıbrıslı Türkler üzerinde uygulanan kısıtlamaların kaldırılması için AB kurumlarının ve üye ülkelerinin desteğini talep etti.

Bakan Nami daha sonra, Avrupa Basın Kulübü’nde (PCE) “Kıbrıs Sorunu ve Hidrokarbon Kaynakları: Zorluklar ve Fırsatlar” isimli bir konferans verdi. Konuşmasında Bakan Nami, Doğu Akdeniz’de artan tansiyon ve ülkelerin güç politikaları sonucunda daha da kronikleşen uyuşmazlıklar yerine işbirliği ve istikrara dayalı yeni bir düzenin mümkün olduğunu ve bu projenin gerçekleşebilmesi için Kıbrıs sorununun en kısa zamanda çözülmesi gerektiğini belirtti. Nami, Kıbrıs sorununun çözümüyle Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerinden AB-NATO ilişkilerine birçok alanda olumlu etkilerinin hissedileceğini, İsrail ve Kıbrıs açıklarında bulunan doğal gazın Türkiye üzerinden Avrupa Birliği’nin enerji güvenliği ihtiyacına katkı koyacak şekilde AB topraklarına taşınabileceğini işaret etti. Bakan Nami konuşmasında ayrıca, başta Avrupa Birliği olmak üzere uluslararası toplumun Rum tarafını ön şartsız olarak müzakereler dönmesi için cesaretlendirmesi gerektiğini ifade etti.

Brüksel’de temaslarını yarında sürdürecek olan Bakan Nami’nin,  yarın akşam adaya dönmesi bekleniyor. Nami’ye Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Dr. Erhan Erçin, Özel Kalem Müdürü Hüseyin Özel ve 3. Sekreter Sertaç Güven eşlik ediyor.

6  madde