Dışişleri Bakanı Özdil Nami Almanya’daki  temasları çerçevesinde dün Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın üst düzey yetkilileri ile bir araya gelirken, bugün de Almanya Şansölyeliğinde Alman Şansölyeliği’nin üst düzey Danışmanları ile bir araya geldi.

Bir saatten fazla süren görüşmede Bakan Nami, Kıbrıs çözüm sürecinde gelinen son aşama ile ilgili olarak Kıbrıs Türk tarafının tutumunu ve çözüm istemlerini dile getirdi ve Kıbrıs sorununun çözümünün adada yaşayan Kıbrıslı Türkler ve Rumlar, AB, Türkiye, Yunanistan ve Doğu Akdeniz bölgesi için çok önemli bir olgu olduğunun altını çizdi.

Bakan Nami ayrıca, Kıbrıslı Türk temsilcilerin AB Parlementosu’nda temsiliyetlerinin önemine dikkat çekerken, bunun nasıl bir yöntemle gerçekleşmesi gerektiğini Alman yetkililere ifade etti.

Kıbrıs sorununun çözüm sürecinde AB ve Almanya’nın koyabileceği olumlu katkıların da neler olabileceği toplantıda ele alınırken Bakan Nami, Kıbrıslı Türklerin geçmişte olduğu gibi bugün de çözüm istemlerinin devam ettiğinin altını çizdi.