Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 69. Dönem çalışmaları çerçevesinde bulunduğu New York’ta, KKTC’nin gözlemci üye olduğu Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın (EİT) Genel Sekreteri Shamil Aleskerov’la görüştü.

Genel Sekreter Aleskerov’a Kıbrıs’ta devam etmekte olan müzakere süreci ile ilgili son gelişmeleri aktaran Dışişleri Bakanı Nami, EİT ile ilişkilerin geliştirilmesinin hem üye ülkeler hem de Kıbrıs Türk ekonomisi açısından büyük yararı olacağının altını çizdi. Bakan Nami, yakın bir zamanda adaya Türkiye’den gelecek olan su ve elektrik enerjisinin yeni yatırımları da beraberinde getireceği gerçeğine vurgu yaparak EİT’e üye ülke girişimcilerinin KKTC’ye yatırım yapmaları çağrısında bulundu.

EİT Genel Sekreteri Aleskerov ise görüşmede yaptığı konuşmada, Bakan Nami ile yeniden biraraya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek EİT’e üye ülkeler ile KKTC arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinden yana olduğunu ve bunun için de KKTC ile üye ülkelerin Ticaret ve Sanayi Odaları’nın iletişimlerinin geliştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.