Umman’daki temaslarını tamamlayan Dışişleri Bakanı Özdil Nami Katar’a geçti.

Bakan Nami Katar temasları çerçevesinde, Katar’da yaşayan KKTC vatandaşları ile başkent Doha’da biraraya geldi. KKTC Doha Temsilcisi Aytuğ Plümer’in temsilcilikte düzenlediği kokteylde Kıbrıslı Türkler ile biraraya gelen Bakan Nami, vatandaşlara Kıbrıs’taki son gelişmeleri aktarıp onların sorularını yanıtladı.

Bakan Nami, temasları çerçevesinde dün ayrıca Katarlı çeşitli gazete muhabirleri ile KKTC Doha Temsilciliği’nde biraraya gelerek Kıbrıs’taki son gelişmeler ve Kuzey Kıbrıs, Katar ve Körfez ülkeleri ile ilişkilere yönelik gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Nami, Kıbrıs sorunun çözümünün adada yaşamakta olan her iki toplumun yararına olduğunu ve Kıbrıs Türk halkının çözüm ve barışa olan iradesinin güçlü bir şekilde devam ettiğini belirtti. Nami, Müslüman kardeş ülke Katar ile KKTC arasında var olan ilişkilerin daha da güçlenerek devam etmesinin önemine de dikkat çekti.

Basın mensupları ile buluşması sonrası Bakan Nami, Katar Müzeler Dairesi Genel Müdürü’nün davetlisi olarak İslami Kültür ve Sanat Müzesi’ni ziyaret etti.

Öte yandan, KKTC Doha  Temsilcisi Aytuğ Plümer’in, Bakan Nami onuruna verdiği yemeğe Türkiye Cumhuriyeti Doha Büyükelçisi Ahmet Demirok’un yanısıra, Doha’daki Azerbaycan ve Kazakistan Büyükelçileri de katıldı.

16  madde