Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Londra’ya giden Dışişleri Bakanı Özdil Nami, temasları çerçevesinde dün Birleşik Krallık Parlamentosu Avam Kamarası üyeleriyle biraraya geldi.

Dışişleri Bakanı Nami, görüşmelerinde, müzakerelerde yaşanan çıkmaza ilişkin olarak önümüzdeki dönemde ne gibi adımlar atılabileceği yönünde üyelerle görüş alışverişinde bulundu. Bakan Nami, gündemde olan hellimin Avrupa Birliği’nde coğrafi işaret tesciline ilişkin son gelişmeler ile Kıbrıs Türk tarafının konuya ilişkin pozisyonunu da İngiliz muhataplarına aktardı.

Bakan Nami, Londra temasları çerçevesinde dün ayrıca, London School of Economics (LSE) üniversitesinde “Kıbrıs müzakereleri” konulu bir konuşma yaptı.

Dışişleri Bakanı Nami, bugün, İngiltere’de Kıbrıslı Türklerin oluşturduğu sivil toplum örgütleri ve İngiltere Genel Seçimlerinde aday olan Kıbrıslı Türklerle biraraya gelirken bir dizi görüşmeler gerçekleştirdi. Bakan Nami, bu bağlamda, Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyük Elçisi Sn. Abdurrahman Bilgiç’i ziyaret etti. Daha sonra, İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi heyeti ile İngiltere Kıbrıs Türk Ticaret Odası heyetini KKTC Londra Temsilciliği’nde kabul eden Bakan Nami, Daily Telegraph gazetesinden Damien McElroy’un sorularını da yanıtladı. Bakan Nami, devamla, Avustralya’nın Birleşik Krallık Yüksek Komiseri ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin eski Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer ile Londra’da  biraraya geldi.

 Bakan Nami, ayrıca, İngiltere Dışişleri Bakanlığı yetkileriyle bir dizi görüşmeler gerçekleştirecek.

Dışişleri Bakanı Nami ve beraberindeki heyet, Londra temaslarını tamamlamasının ardından yarın akşam, Türkiye Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetlisi olarak Ankara’ya geçecek.

Bakan Nami’nin, 20 Şubat Cuma akşamı adaya dönmesi bekleniyor.

Bakan Nami’ye, Londra ve Ankara temaslarında Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Dr. Erhan Erçin, Özel Kalem Müdürü Hüseyin Özel ve Üçüncü Sekreter Sertaç Güven de eşlik ediyor.

tweet 1 Screenshots_2015-02-14-00-12-46 Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyük Elçisi Sn. Abdurrahman Bilgiç'i ziyaret etti. Dışişleri Bakanı Nami, İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi heyetini KKTC Londra Temsilciliği'nde kabul etti DB Özdil Nami, İngiltere temasları çerçevesinde İngiltere Kıbrıs Türk Ticaret Odası heyeti ile biraraya geldi. Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Daily Telegraph gazetesinden Damien McElroy'un sorularını yanıtlıyor. Alexander Downer ile Londra da Avustralya Elciliginde biraraya geldik. Kıbrıs tecrübesine birçok ülke başvuruyor.