Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Brüksel temasları çerçevesinde Avrupa Parlamentosu Sosyal Demokrat Grubu Başkanı Gianni Pittella ile dün görüştü.

Bakan Nami, Pittella’ya Kıbrıs’ta müzakerelerin Rum liderin masadan ayrılmasıyla akamete uğradığını, Avrupa Birliği’nin adada müzakerelerin yeniden başlatılması için girişimde bulunması gerektiğini anlattı. Nami, Sosyalist Grup Başkanı’na ne sebeple olursa olsun müzakerelerin askıya alınmasının kabul edilemez olduğunu, bölgedeki tansiyonun artmasının Rum tarafının tek yanlı girişimlerinden kaynaklandığını ve temelinde Kıbrıs sorunun yattığını, dolayısıyla Anastasiades’in masaya tekrar dönmesi için ikna edilmesi gerektiğini vurguladı.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami ayrıca, Avrupa Parlamentosu’ndaki çeşitli siyasi grupların üst düzey yetkilileri ile de görüşmeler gerçekleştirerek, Yeşiller, Muhafazakar Reformcular ve Hristiyan Demokratlar gruplarına yaşanan tıkanıklığın giderilmesine yönelik Parlamento’ya ne tür görevler düştüğünü dile getirdi. Nami, Parlamento’nun Kıbrıs’taki çözüm görüşmelerine katkı yapacak şekilde organize olunmasının ve tek taraflı yaklaşımlar sergilenmemesinin de öneminin altını çizdi.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami ve beraberindeki heyet, Brüksel’deki temaslarına bugün da devam edecek.