Cidde’deki temaslarını tamamlayan Dışişleri Bakanı Özdil Nami, heyeti ile birlikte Umman’ın başkenti Muskat’a geçti.

Nami Muskat’ta ilk olarak Umman Ticaret ve Sanayi Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ahmed Sulaiman Al-Maimani ile görüştü. Yaklaşık bir saat süren toplantıda çeşitli konular ele alınırken, Nami Al-Maimani’a Kıbrıs müzakere süreci ile ilgili kısa bir bilgi verdi. Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs’ta federal çözüme olan bağlılığının bugün de güçlü bir şekilde devam ettiğini belirten Nami, Kıbrıslı Türklerin dünya ile bütünleşmelerini her alanda engelleyen izolasyonların temel insan haklarına aykırı olduğunun da altını çizdi.

Nami devamla,  BM Genel Sekreterlerinin raporlarında da yer verilen izolasyonların kaldırılmasına yönelik çağrılara karşın durumun aynen devam etmesinin bir mantığı olmadığını,  bu nedenle de özellikle Müslüman kardeş ülkelerin bu konuda adım atmasının önemli olduğunu söyledi. Kuzey Kıbrıs ile Umman arasında ticari ilişkilerin geliştirilebileceğini vurgulayan Nami, Al-Maimani’ı ülkemizdeki üretim ve yatırım olanakları hakkında da bilgilendirdi.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami’nin ziyaretinden çok memnun olduklarını ifade eden Al-Maimani ise,  iki ülke arasında ticari ilişkilerin geliştirilmesini kendilerinin de arzuladıklarını belirterek, özellikle iki ülkenin Ticaret ve Sanayi Odaları arasında yapılacak işbirliğinin önemine dikkat çekti.

Öte yandan Muskat temasları çerçevesinde TC Muskat Büyükelçisi Uğur Doğan’ın düzenlediği akşam yemeğine de katılan Nami, yemekte resmi temaslar için Muskat’ta bulunan TC Savunma Bakan Yardımcısı Hasan Kemal Yardımcı ile de bir araya geldi. Nami ayrıca, Muskat Temsilciliğinde çeşitli basın kuruluşları ile de bir araya gelerek mülakatlar verdi.

4  madde