VEDAT ÇELİK

Görev Süresi: 6 Haziran 1976 ~ 21 Nisan 1978

Vedat Çelik

1935 yılında, Baf  Kazası’na bağlı Çakırlar (Tera) köyünde doğdu. Orta eğitimini Lefkoşa İngiliz Okulu’nda yaptıktan sonra yüksek eğitimine İngiltere’nin Cardiff Üniversitesi’ne devam ederek Ekonomi ve Siyasal İlimler dalında B.A. ünvanı ile mezun oldu.

l961 yılında, Kıbrıs Cunıhuriyeti’nin dışişleri hizmetlerine iltihak ederek Ankara Büyükelçiliği’ne birinci Sekreter/konsolos olarak atandı ve bu mevkide 1967’ye kadar çalıştı. 1968 yılında Kıbrıs’a dönen Vedat Çelik, kısa bir süre, Türk Yönetimi Savunma ve Dış Münasebetler Üyeliği’nde çalıştıktan sonra Türk Cemaat Meclisi Başkanlığı ve Kıbrıs Türk  Yönetimi Başkan Yardımcılığı’na müsteşar olarak atandı. 12 Mart 1973’de Kıbrıs Türk Yönetimi Yürütme Kurulu, Ticaret, Endüstri ve Turizm Üyeliği’ne atandı. Kıbrıs Türk Federe Devleti’nin ilanından sonra Dışişleri Bakanlığı’na getirildi.

20 Haziran 1976 yılı genel seçimlerinde, Ulusal Birlik Partisi’nden Girne  milletvekili seçildi. Başbakan Yardımcılığı, Savunma ve Dışişleri Bakanlığı  görevlerini yaptı. 13 Temmuz 1981 tarihinde Milletvekilliği görevi sona erdi.

İngilizce ve Rumca bilmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.