Dışişleri Bakanı Özdil Nami NTV’de katıldığı bir programda Doğu Akdeniz’deki doğal gaz arama faaliyetleri ile Kıbrıs konusunda açıklamalarda bulundu.

Bakan Nami, Rum Yönetimi’nin doğalgaz aramaları konusunda istediğini yapabileceği görüşüne sahip olduğunu ancak Türk tarafının bunu kabul edemeyeceğini vurguladı.

Bakan Nami, “Tahmin edildiği ölçüde bir kaynak bulunsa bile bunun çıkarılması ve Kıbrıslılara fayda getirecek bir şekilde kullanılması belki 10 yıllık bir süreç. Yani 10 yıl sonra bir getirisi olup olmayacağı daha tam belli olmayan bir konu yüzünden bugünkü çözüm çalışmalarını, barış çabalarını baltalayan bir zihniyet ile karşı karşıyayız” dedi.

Nami, “Büyük uluslararası örgütlerin Kıbrıslı Türklerin izolasyonlar altında tutulması için haklı hiçbir gerekçesi kalmamıştır. Tüm ülkelerin Kıbrıslı Türklerle ikili ve çok taraflı ilişkiler kurması gerekir şeklinde kararlar var. Biz bu kararların uygulanmasını istiyoruz. 10 yıl bekledik hala daha somut bir adım yok. Bu izolasyonlara karşı adım atan sadece Türkiye Cumhuriyeti. Ama artık buna yeni devletlerin de eklenmesi lazım. Özellikle İslam İşbirliği Teşkilatı’na üye ülkelerden bu konuda çok büyük beklentilerimiz var” dedi.

Nami açıklamalarında yurtdışı temaslarına da değinerek Cidde’de İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri ile görüştüğünü, oradan Umman’a geçtiğini daha sonra Katar’da temaslar yaptığını ve Kıbrıs Türküne uygulanan izolasyonların bir an önce kaldırılmasını talep ettiğini belirtti.