Enformasyon Logo

Serdar Denktaş’ın istifasıyla boşalan Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı’na, DP-UG Güzelyurt Milletvekili Menteş Gündüz atandı.
Gündüz’ün ataması, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından onaylandı. Denktaş’ın istifasının ardından bu görevi vekaleten Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy sürdürmüştü.
Gündüz’ün ataması, bugün Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda okunacak.
Gündüz’ün özgeçmişi:
Menteş Gündüz, 1961 yılında Limasol’da doğdu. Orta eğitimini Güzelyurt Kurtuluş Lisesi’nde tamamladı. 1985 yılında İstanbul Yüksek Denizcilik Okulu’ndan mezun oldu. Uzun yıllar Uzak Yol Gemi Kaptanı olarak görev yaptı.
Girne, Gem-Yat, Delta Marina’ da müdür olarak, 1998 yılında Girne Liman Başkanlığı’nda Kılavuz Kaptan olarak görev aldı. 1998-2013 yılları arasında yurtdışında yapılan uluslararası sivil toplum örgütleri, denizcilik organizasyonları, Avrasya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika üyeleri, devlet taşra temsilcileri, yerel yönetimler, kamu-sivil toplum ilişkileri ile ilgili panel, seminer, kongre ve konferanslara katıldı.
Ülkü Yurdu ve Binatlı Yılmaz Spor Kulüplerinde Yönetim Kurulu Üyeliği, Güzelyurt Sanat Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği ve Eşbaşkanlığı yaptı. KKTC Mülki İdareciler Derneği ve Uluslararası Devlet-Taşra Temsilciler Birliği Kurucu Üyesidir.
2009- 2013 yılları arasında Güzelyurt Kaymakamı olarak görev yapan Menteş Gündüz, 28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde, Demokrat Parti Ulusal Güçler’den Güzelyurt Milletvekili seçildi.
İngilizce ve Rumca bilen Gündüz, evli ve iki çocuk babası.