20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla Londra’da resepsiyon düzenlendi.
Resepsiyona Londrada bulunan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da katıldı.
Burada bir konuşma yapan Bakan Özersay, “Toplum olarak hepimiz çok ciddi acılar, göçler yaşadık” dedi. Kıbrıslı Türklerin kendilerinin yaşadığı acıları bir daha hiçbir halkın, hiçbir toplumun yaşamasını istemediğini kaydeden Özersay, farklı siyasi görüşlerde kime istenirse sorulsun, herkesin ortak isteğinin 1974’ün öncesine dönmemek olduğunu anlattı.
“Hiç birimiz 1974 öncesine dönmek istemiyoruz ve KKTC’nin yöneticileri olarak biz bu görevin bilinciyle hareket ediyoruz ve bundan sonra bu bilinçle hareket edeceğiz” diyen Özersay, şöyle devam etti:
“1974’te biz, kendi imzası hilafına, bahse konu ülkede devlete karşı darbe yapan garantörler gördük. 1974’te kendi imzasının arkasında durmayıp sorumluluklarını yerine getirmeyen garantör ülkeler gördük. 1974’te sadece kağıt üzerinde bir garantör değil yürekten ve cesaretle kendi kardeşlerinin yanında durabilen bir de garantör gördük, kendilerine müteşekkiriz.”
Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay dün bir de sergi açılışı yaptı. Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Tanıtma Dairesi’nin “Yurt Dışı Kıbrıslı Türkler Projesi” kapsamında organize ettiği “Biz/Us” isimli fotoğraf sergisinin açılışını yapan Bakan Özersay burada yaptığı konuşmada “söz konusu sanat olduğunda bence siyaset susmalı ve sadece yardımcı olmalıdır” ifadelerini kullandı.
Açılışta, Özersay’a eşi Aliye Ummanel de eşlik etti.

18  madde