Enformasyon Logo

Bazı Kıbrıslı Türk ve Rum siyasi parti başkan ve temsilcileri Slovakya Büyükelçiliği tarafından organize edilen rutin ortak toplantılar kapsamında dün bir araya geldi.
Katılımcı siyasi parti temsilcileri, bazı Kıbrıslı Rum gençlerin bazı Kıbrıslı Türklere yönelik saldırılarını ve nerden gelirse gelsin etnik ayırımcılığı destekleyen her türlü şiddeti kınadı.
Ara Bölgede bulunan Ledra Palas Otel’de gerçekleşen toplantı, Kıbrıs Yeşiller partisinin ev sahipliğindeki toplantı yaklaşık 2 saat sürdü.
Toplantı sonrasında Slovakya Büyükelçisi Oksana Tomova hazırlanan ortak açıklamayı okudu ve bir sonraki toplantının 9 Aralık Çarşamba günü gerçekleştirileceğini kaydetti.
Tomova, katılımcıların yapıcı bir şekilde Kıbrıs Yeşiller Partisi’nin önerdiği “devam eden tartışmalarla birleşik bir toplum vizyonuna nasıl ulaşılabilir” konusunu ele aldıklarını ve konuyla ilgili fikirlerini ifade ettiklerini dile getirdi.
Parti temsilcilerinin tüm vatandaşların ve toplulukların haklarına ve kültürlerine saygı gösterilen birleşik, çok kültürlü bir toplumu desteklediğini dile getiren Tomova, siyasi partilerin bazı Kıbrıslı Rum milliyetçi gençlerin bazı Kıbrıslı Türkler’e yönelik saldırılarını nerden gelirse gelsin etnik ayırımcılığı destekleyen her türlü şiddeti kınadığını da vurguladı.