Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Kıbrıs müzakere sürecinde son 5 yıldır hiçbir ilerleme olmadığını söyleyerek, bu dönemin bir kayıp olduğuna işaret etti.

Bakan Nami, Havadis gazetesine verdiği özel demeçte, Barbaros Hayrettin Paşa Sismik Araştırma Gemisi’nin, Türkiye’ye dönecek olmasının Türk tarafının iyi niyeti olduğunu, bunun Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında müzakere masasının yeniden başlayabileceğinin de işareti olduğunu söyledi. Nami, Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde, müzakere masasının kurulmasının mümkün olmadığının altını çizdi.

Seçim sonrası, hükümetle paralel, çözüme inanan bir Cumhurbaşkanlığı yapısının önemine vurgu yapan Nami, “Biz hükümet olarak, çözüm sürecine güçlü bir destek vermeye hazırız” dedi.

Nami, geçmiş bir yılda, hükümetin inisiyatifi ile ortaya çıkan 11 Şubat ortak mutabakatı dışında adım atılmadığının altını çizdi.

Çözüm odaklı masa…

Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası oluşacak yeni dönemde müzakere masasının yeniden kurulması ve ilerleme odaklı bir görüşme sürecinin başlaması beklentisi içinde olduklarını söyleyen Özdil Nami, “Müzakere masasının çözüm odaklı kurulması son derece önemlidir” dedi.

Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisinin bölgeden ayrılacağını açıklayan Nami, bunun Güney Kıbrıs’ta olumlu karşılanması ve Kuzey Kıbrıs’taki seçimin ardından da müzakere masasının kurulması yönünde olumlu bir gelişme olması temennisi içerisinde olduklarını ifade etti.