Enformasyon Logo

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, “Garanti ve İttifak Anlaşmalarına göre Kıbrıs’ta garantörler dışında bir üçüncü ülkenin askeri varlığının bulunmasının mümkün olmadığını” söyledi.
Bilgiç, “Bununla birlikte, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) bazı üçüncü ülkelerle yaptığı askeri anlaşmalar var ve bu askeri anlaşmalara ilişkin olarak bizim tutumumuzu, GKRY tarafı da, bu anlaşmalara imza atan ülkeler de, Rus tarafı da gayet iyi biliyor” dedi.
Özlü konularda müzakerelerin yoğunlaşarak sürdüğünü ancak kendilerinde vatandaşlık konusunda uzlaşıya varıldığı yönünde bir bilgi bulunmadığını anlatan Bilgiç, “Müzakere çok hassas bir süreç ve bunlar manipülatif haberler. Müzakere sürecinin baltalamaması için bunlardan kaçınmak gerekir” diye konuştu.
Rusya’nın Güney Kıbrıs’ta bir askeri tesis kurmasına yönelik iki taraf arasında görüşmeler yapıldığına ilişkin haberleri de değerlendiren Sözcü Bilgiç, “Garanti ve ittifak anlaşmalarına göre adada garantörler dışında bir üçüncü ülkenin askeri varlığının bulunması mümkün değil. Bununla birlikte, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) bazı üçüncü ülkelerle yaptığı askeri anlaşmalar var ve bu askeri anlaşmalara ilişkin olarak bizim tutumumuzu, GKRY tarafı da, bu anlaşmalara imza atan ülkeler de, Rus tarafı da gayet iyi biliyor” ifadelerini kullandı.