KKTC Budapeşte Temsilciliği tarafından 9 Ağustos 2016 tarihinde Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yer alan Yunus Emre Enstitüsü’nde  ”1. Kıbrıs Türk Kültür Günü” etkinliği gerçekleştirildi.

Her yıl geleneksel olarak düzenlenmesi planlanan etkinliklerin ilki olma özelliğini taşıyan bu önemli organizasyona, başta Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Sayın Şakir Fakılı olmak üzere, dost ve kardeş dört ülkeden Büyükelçi ve Büyükelçilik müsteşarları, Türk Büyükelçiliği mensupları ve Macar Ana Muhalefet Partisi Başkan Vekili Gyöngyösi Marton, KKTC Gençlik Dairesi Müdürü ve Akademi Sanat Derneği Başkanı Sayın Gencay Eroğlu, Akdeniz Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Sayın Mehmet Aldemir ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), THY ve Çelebi gibi saygın Türk kurum ve kuruluşlarının Budapeşte yetkilileri, Macaristan’da yaşayan Kıbrıslı Türkler  ile Türk ve Macarlardan oluşan seçkin bir izleyici topluluğu iştirak etti.

Halk dansları gösterisi ile başlayan etkinlik, Temsilci Selda Çimen’in günün anlam ve önemini belirten konuşması ile devam etti.

Ülkemizin tanıtımının yapıldığı slayt gösterisi eşliğinde devam eden etkinlik hediye takdimi, folklor gösterisi ve kültürümüzün önemli bir parçası olan yerel lezzetlerimizin  konuklara ikram edildiği resepsiyon ile son buldu.

KKTC Budapeşte Temsilciliği “1. Kıbrıs Türk Kültür Günü” etkinlikleri çerçevesinde 12 Ağustos 2016 tarihinde ise Budapeşte’nin en turistik meydanlarından biri olan tarihi Petöfi Meydanında Macar halkına ve turistlere yönelik bir kültürel etkinlik gerçekleştirildi.

Etkinlikte Akademi Sanat Derneği’ne bağlı halk dansları ekibi yaklaşık bir saat süren bir gösteri sundu. İzleyicilere KKTC’yi tanıtıcı broşürler ve yöresel lezzetler ikram edildi.

5  madde